► INTERREG V-A Republika Czeska - Polska
Do zadań Wojewody jako Krajowego Kontrolera w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska należy m.in:
Strona programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska
► INTERREG V-A Polska - Słowacja
Do zadań Wojewody jako Krajowego Kontrolera w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja należy m.in:
Strona programu INTERREG V-A Polska - Słowacja
Kontrola projektów przeprowadzana jest w oparciu o zapisy Wytycznych dla Krajowego Kontrolera w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
► Projekt „Wsparcie funkcjonowania kontrolerów krajowych w programach INTERREG w 2022 i 2023 roku” nr PTFE.01.01-IZ.00-0010/23
Okres realizacji: 1.01.2022 – 31.12.2023
W Wydziale Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego realizowany jest projekt, którego celem jest zapewnienie i utrzymanie na odpowiednim poziomie zasobów ludzkich niezbędnych do wykonywania zadań związanych z realizacją Umowy Partnerstwa.
W jego ramach finansowane są koszty zatrudnienia pracowników zaangażowanych w przeprowadzanie kontroli I stopnia w programach INTERREG w 2022 i 2023 roku oraz koszty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla osób, które w 2021 roku wykonywały zadania kontrolera I stopnia.
Celem projektu jest także utrzymanie niezbędnych warunków pracy gwarantujących skuteczne wykonywanie obowiązków przez kontrolerów w perspektywie 2021-2027 oraz zapewnienie tym pracownikom możliwości podnoszenia kwalifikacji.
W ramach projektu przewiduje się ponadto realizację działań wspierających proces wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy kontrolerami w poszczególnych urzędach wojewódzkich jak i pomiędzy kontrolerami a beneficjentami, finansowanie kosztów niezbędnych tłumaczeń oraz pokrycie kosztów związanych z przeprowadzaniem kontroli projektów.
Grupą docelową są pracownicy urzędów wojewódzkich wykonujący zadania kontrolerów I stopnia w programach INTERREG. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach projektu w 2022 roku sfinansowano koszty zatrudnienia 12 etatów, natomiast w 2023 roku finansowane jest średniorocznie 10,5 etatu.
Beneficjentem projektu jest Departament Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wartość wydatków kwalifikowalnych projektu to 20 562 949,51 PLN, z czego współfinansowanie UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 wynosi 16 390 727,02 PLN.
►Projekt „Wsparcie funkcjonowania kontrolerów krajowych w programach INTERREG w 2024 roku” nr PTFE.01.01-IZ.00-0015/24
Okres realizacji: 1.01.2024 – 31.12.2024
W Wydziale Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach realizowany jest projekt, którego celem jest zapewnienie i utrzymanie na odpowiednim poziomie zasobów ludzkich niezbędnych do wykonywania zadań związanych z realizacją Umowy Partnerstwa.
W jego ramach finansowane są koszty zatrudnienia pracowników zaangażowanych w przeprowadzanie kontroli w programach INTERREG w 2024 roku oraz koszty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla osób, które w 2023 roku wykonywały zadania krajowego kontrolera.
W ramach projektu realizowane są działania wspierające procesy kontroli, wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy krajowymi kontrolerami w poszczególnych urzędach wojewódzkich, jak i pomiędzy kontrolerami, a beneficjentami, finansowanie kosztów niezbędnych tłumaczeń, szkoleń oraz pokrycie kosztów związanych z przeprowadzaniem kontroli projektów.
Grupą docelową są pracownicy urzędów wojewódzkich wykonujący zadania krajowych kontrolerów w programach INTERREG. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w ramach projektu w 2024 roku finansowane są koszty zatrudnienia 9 etatów.
Beneficjentem projektu jest Departament Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wartość wydatków kwalifikowalnych projektu to 13 638 527,52 PLN, z czego współfinansowanie Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 wynosi 10 871 270,29 PLN.
Link do strony interentowej prowadzonej przez Koorydantora Programów INTERREG z informacjami w jaki sposób beneficjenci mogą przekazać do OLAF sygnały ostrzegawcze i informacje o potencjalnych nadużyciach:
Przekazywanie syganałów ostrzegawczych i informacji o potencjalnych nadużyciach do OLAF
Oprócz możliwości zawiadomienia krajowych organów ścigania, każdy obywatel ma możliwość bezpośredniego poinformowania OLAF o podejrzeniu nadużycia finansowego lub innej poważnej nieprawidłowości, które mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na interesy finansowe Unii Europejskiej. Przekazane informacje powinny być w miarę możliwości dokładne, a dokumenty sprawy również przekazane do OLAF.
Ze służbami OLAF można się skontaktować we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej:
1. za pomocą elektronicznego Systemu Powiadamiania o Nadużyciach - FNS (Fraud Notification System) dostępnego na stronie internetowej: https://fns.olaf.europa.eu;
2. pocztą, kierując korespondencję na adres OLAF – European Anti-Fraud Office, European Commission, Rue de la Loi, 200, 1049 Bruxelles/Brussel, Belgique/België;
3. e-mailem na adres poczty OLAF-FMB-SPE@ec.europa.eu.
Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/anti_fraud/investigations/report-fraud/index_pl.htm.
Obowiązek wykluczania podmiotów i osób wspierających agresję w Ukrainie przy zawieraniu umów i udzielaniu zamówień
Komisja Europejska i Rząd RP przyjęły regulacje dotyczące nałożenia sankcji wobec podmiotów i osób, które w bezpośredni lub pośredni sposób wspierają działania wojenne w Ukrainie lub są za nie odpowiedzialne. Celem sankcji jest nałożenie ograniczeń lub wyłączeniez możliwości wspierania tych podmiotów i osób z środków publicznych.
Prosimy aby:
weryfikował czy osoby i podmioty, którym zamierza udzielić zamówienia są objęte sankcjami lub są powiązane z osobami i podmiotami objętymi sankcjami. Jeśli zidentyfikują Państwo takie podmioty lub osoby powiązane należy je wykluczyć z postępowańi nie zawierać z nimi umów. Instytucje programowe będą weryfikować wystąpienie powiązań na etapie naborów wniosków o dofinansowanie, a następniena etapie kontroli wydatków. Wystąpienie takich powiązań może skutkować uznaniem zadeklarowanych wydatków za niekwalifikowalne w częścilub całości. Listy osób i podmiotów objętych sankcjami znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznychi Administracji oraz dodatkowo w załącznikach do rozporządzeń UE:
Przy udzielaniu zamówień rekomendujemy aby wprowadzili Państwo obowiązek złożenia przez wykonawców oświadczenia o braku istnienia wykluczających powiązań. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie Urzędu Zamówień Publicznych, link: https://www.uzp.gov.pl/strona-glowna/slider-aktualnosci/przykladowe-wzory-oswiadczen-skladanych-na-podstawie-art.-125-ust.-1-i-5-pzp,-uwzgledniajace-regulacje-sankcyjne/przykladowe-wzory-oswiadczen-skladanych-na-podstawie-art.-125-ust.-1-i-5-pzp,-uwzgledniajace-regulacje-sankcyjne.
Poniżej zamieszczono: