Ustawiczny rozwój zawodowy
Osoby aktywnie wykonujące zawody medyczne zobowiązane są do ustawicznego rozwoju zawodowego. W każdym z 5-letnich okresów edukacyjnych należy uzyskać co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach ustawicznego rozwoju zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym. Okres edukacyjny rozpoczyna się 1 stycznia roku następującym po roku uzyskania wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Jak uzyskać kartę rozwoju zawodowego?
Aktualnie Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwości informatyzacji procesu wydawania kart rozwoju zawodowego. Szczegółowe informacje na temat procedury uzyskiwania kart ukażą się wkrótce.
Jak uzyskać punkty edukacyjne?
Punty edukacyjne można uzyskiwać w drodze:
Szkolenie specjalizacyjne odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Do organizacji kursu kwalifikacyjnego uprawnione są uczelnie, które prowadzą kształcenie na studiach umożliwiających uzyskanie wykształcenia niezbędnego do wykonywania danego zawodu medycznego, oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Lista kursów doskonalących udostępniana będzie na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (www.cmkp.edu.pl).
Formy samokształcenia określone są szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz. U. poz. 674, dalej: rozporządzenie). Jest to między innymi udział w konferencjach, szkoleniach czy warsztatach czy działalność naukowa.
Organizatorami samokształcenia mogą być między innymi przedsiębiorcy prowadzący działalność szkoleniową, samorządy zawodów medycznych, szkoły, uczelnie, towarzystwa naukowe i stowarzyszenia zawodowe, o ile dana forma samokształcenia odpowiada formie kształcenia wymienionej w rozporządzeniu.
Jak potwierdzić uzyskanie punktów edukacyjnych?
Organizator ustawicznego rozwoju zawodowego potwierdza w części II A karty rozwoju zawodowego realizację przez osobę wykonującą zawód medyczny form ustawicznego rozwoju zawodowego, o których mowa w lp. 1-10, 23, 24, 26 i 29 załącznika nr 1 do rozporządzenia, oraz wydaje zaświadczenie potwierdzające realizację formy ustawicznego rozwoju zawodowego.
W przypadku form ustawicznego rozwoju zawodowego, o których mowa w lp. 11-22, 25, 27 i 28 załącznika nr 1 do rozporządzenia, osoba wykonująca zawód medyczny samodzielnie potwierdza realizację form ustawicznego rozwoju zawodowego w części II B karty rozwoju zawodowego. Potwierdzenie uzyskania punktów edukacyjnych przez Wojewodę Śląskiego nastąpi na podstawie dokumentów określonych w tym załączniku.
Zaświadczenie powinno zawierać te same elementy co wpis do karty rozwoju zawodowego, to jest:
W przypadku zaświadczeń wydawanych elektronicznie organizator lub osoba przez niego upoważniona powinna podpisać zaświadczenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Co jeżeli jeszcze nie otrzymałem karty lub ją zgubiłem/zniszczyłem?
Jeżeli pracownik medyczny ukończy formę kształcenia przed otrzymaniem karty rozwoju zawodowego na dany okres edukacyjny możliwe jest wydanie zaświadczenia bez uzupełnienia karty. W takim przypadku osoba wykonująca zawód medyczny w późniejszym czasie uzupełni wpis w karcie rozwoju zawodowego, pozostawiając puste pole „Podpis organizatora lub osoby upoważnionej”.
Jeżeli karta ulegnie zgubieniu lub zniszczeniu osoba wykonująca zawód medyczny uzupełni utracone wpisy na duplikacie karty rozwoju zawodowego, pozostawiając puste pole „Podpis organizatora lub osoby upoważnionej”.
W wymienionych wyżej przypadkach potwierdzenie uzyskania punktów edukacyjnych przez Wojewodę Śląskiego nastąpi na podstawie zaświadczeń.
Jak potwierdzić dopełnienie obowiązku rozwoju zawodowego?
Potwierdzenie dopełnienia obowiązku rozwoju zawodowego następuje po zakończeniu 5-letniego okresu edukacyjnego na podstawie przedstawionej Wojewodzie Śląskiemu karty rozwoju zawodowego wraz z zaświadczeniami i innymi dokumentami wymienionymi w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz. U. poz. 674).