Opinie o celowości inwestycji w sektorze zdrowia Wnioski w systemie IOWISZ
Opinie o celowości inwestycji w sektorze zdrowia
WNIOSKI w systemie IOWISZ
Zgodnie z art. 95d ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2014 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.) wojewodowie wydają opinie o celowości inwestycji w sektorze zdrowia na obszarze danego województwa.
Narzędziem niezbędnym do oceny inwestycji w sektorze zdrowia jest system teleinformatyczny pn. IOWISZ – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, który funkcjonuje w oparciu o Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2021 r.:
oraz
Wnioskodawca w zależności od rodzaju inwestycji (inwestycja skutkująca zmianą zakresu udzielanych świadczeń lub inwestycja odtworzeniowa) wybiera stosowny formularz.
System IOWISZ dostępny jest pod adresem:
Zgodnie z art. 95d ust. 1 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podmioty, o których mowa w art. 95e ust. 1, występują z wnioskiem do wojewody albo ministra właściwego do spraw zdrowia o wydanie opinii o celowości inwestycji:
– której wartość kosztorysowa na dzień złożenia wniosku przekracza 2 mln zł.
Wniosek o wydanie opinii dotyczy inwestycji, której części tworzą komplementarną całość i są niezbędne do prawidłowego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Powyższych przepisów nie stosuje się w przypadku inwestycji, która będzie realizowana na potrzeby obronności lub bezpieczeństwa państwa.
Opinii nie wydaje się w odniesieniu do:
Opinię wydaje się na wniosek podmiotu wnioskującego:
Wnioski należy składać do organu wydającego opinię w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Złożenie wniosku o wydanie opinii podlega opłacie w wysokości 4000 zł.
Opłata stanowi przychód Funduszu Medycznego i jest wnoszona na rachunek: Ministerstwo Zdrowia – Fundusz Medyczny nr 45 1130 1017 0000 0075 5920 0003 (Bank Gospodarstwa Krajowego).
Wniosek o wydanie opinii zawiera:
Do wniosku dołącza się:
Resort Zdrowia sugeruje, aby do wniosku dodatkowo załączać jeszcze inne dokumenty, niewymienione wprost w przepisach, ale które będą mogły umożliwić wnioskodawcy poparcie informacji (ich uwiarygodnienie i przedstawienie w odpowiednim kontekście), o których oświadczył on w formularzu IOWISZ przy przyznawaniu punktów dla określonych kryteriów. W szczególności mogą to być informacje stanowiące „program medyczny” planowanej inwestycji – zbiór analiz oraz danych określających potrzeby oraz możliwości w zakresie świadczeń medycznych (szczegółowy plan programu medycznego planowanej inwestycji).
Wnioski rozpatrywane są według kolejności wpływu.
Organ wydający opinię sprawdza kompletność wniosku, a w przypadku braków formalnych wzywa do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku o wydanie opinii bez rozpatrzenia.
W terminie 7 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o wydanie opinii Wojewoda Śląski przekazuje, za pośrednictwem systemu IOWISZ, wypełniony przez podmiot wnioskujący formularz Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia do zaopiniowania Dyrektorowi Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dyrektor ŚOW NFZ z siedzibą w Katowicach wydaje opinię w terminie 14 dni od dnia doręczenia, za pośrednictwem systemu IOWISZ wniosku Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia i kolejno przekazuje ww. opinię Wojewodzie Śląskiemu, za pośrednictwem systemu IOWISZ.
Wojewoda wydaje opinię w terminie 45 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku, wyłącznie na podstawie:
Opinia wojewody o celowości inwestycji zawiera m.in. określenie czy opinia jest pozytywna czy negatywna, całkowity wynik punktowy obliczony zgodnie z przepisami ww. rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie formularzy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, jak również wygenerowane elektronicznie zestawienie punktów przyznanych przez odpowiednio: Wojewodę Śląskiego i Dyrektora ŚOW NFZ, za spełnienie poszczególnych kryteriów przez podmiot wnioskujący oraz ich uzasadnienie.
Pozytywna opinia o celowości inwestycji wydana od dnia 1 stycznia 2021 r. jest ważna 3 lata od dnia jej wydania. Natomiast opinie wydane przed 1 stycznia 2021 r. roku są ważne bezterminowo.
W przypadku gdy wydana opinia jest negatywna, podmiotowi wnioskującemu przysługuje środek odwoławczy w postaci protestu. Protest wnosi się do ministra właściwego do spraw zdrowia w terminie 14 dni od dnia doręczenia opinii, za pośrednictwem wojewody. Protest wnosi się w postaci elektronicznej opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Wojewoda przekazuje protest do ministra właściwego do spraw zdrowia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Minister właściwy do spraw zdrowia rozpatruje protest w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia. Należy zaznaczyć, że w terminie 14 dni od dnia otrzymana protestu wojewoda może zmienić wydaną przez siebie opinię na pozytywną. Wówczas nie przekazuje już protestu do ministra właściwego do spraw zdrowia.