Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uroczystość wręczenia promes w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg /fot. K. Szczepanek/
  • Data publikacji 21 lutego 2022

Samorządowcy z promesami

Jak już wcześniej informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na rok 2022. Nasze województwo na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych otrzyma w tym roku w sumie 150,1 mln zł (po 75 mln na zadania gminne i powiatowe). Dzisiaj w Bielsku-Białej wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz razem z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisławem Szwedem oraz posłami na Sejm RP Przemysławem Drabkiem, Grzegorzem Gażą i Kazimierzem Matusznym przekazał kilkunastu przedstawicielom samorządów z południowej części województwa symboliczne promesy w ramach RFRD. 

Cieszę się że ten poniedziałek zaczynamy od naprawdę bardzo dobrych informacji (…) Jeżeli chodzi o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w powiecie bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim wraz z gminami oraz Miastem Bielsko-Biała, w 2022 roku jest to 28,6 milionów zł na realizację 20 zadań – 7 zadań powiatowych, 13 zadań gminnych – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz.

Dzisiaj mówimy o kwocie prawie 29 mln zł, która jest przeznaczona na rozwój dróg w naszym subregionie południowym (...) W ostatnich latach od 2016 roku to prawie 200 mln zł, jakie przeznaczyliśmy i przeznaczamy na dofinansowanie zadań związanych z remontem i przebudową dróg – dodał Minister Stanisław Szwed.

Przyznane samorządom z południowej części województwa dofinansowanie pozwoli na budowę, przebudowę i remont 23 km dróg. Umożliwi to m.in. przebudowę ul. Sportowej w Bestwince czy rozbudowę ul. Kojkowickiej w Puńcowie, na co gminy Bestwina i Goleszów otrzymają po 1,5 mln zł, a także przebudowę układu drogowego wraz z obiektem mostowym w Ciścu, na którą Węgierskiej Górce przyznano dofinansowanie w wysokości 4,73 mln zł. W latach 2016-2021 powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki wraz z gminami oraz Miastem Bielsko-Biała otrzymały w ramach programu wsparcie w wysokości 172 mln zł, w tym 70,3 mln zł na drogi gminne i 101,7 mln zł – na powiatowe. Dzięki temu możliwa była realizacja 111 zadań obejmujących prawie 130 km dróg.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg został powołany ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg (Dz. U. z 2021 r. poz. 1122 ze zm.), dawniej Fundusz Dróg Samorządowych. To wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
RFRD - dofinansowanie zadań w południowej części województwa 355.67 KB 2022-02-21 14:46:36
Podbeskidzie RFRD PREZENTACJA 2.44 MB 2022-02-21 15:09:36
Wróć