Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

grafika konkursowa - slider mat. Dziennik Zachodni
  • Data publikacji 17 czerwca 2022

Konkurs „Od powrotu Śląska do Macierzy do współczesności, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”

100 lat temu część Górnego Śląska powróciła do Macierzy. Na odzyskanej przez Polskę ziemi utworzono województwo śląskie, któremu przyznano szeroką autonomię. Region zyskał odrębny Sejm oraz Skarb Śląski, co sprawiło, że wkrótce podjęto decyzję o budowie odpowiedniego gmachu mającego łączyć funkcję siedziby parlamentu i władzy wykonawczej. Tak rozpoczęła się historia budynku, którego budowa zakończyła się w 1929 roku, a który dziś wraz z zespołem katedralnym stanowi Pomnik Historii i jest nieodłącznym elementem katowickiego krajobrazu.

Ponad 90-letni gmach skrywa wiele historii i ciekawych zakamarków. Będą mogli je odkryć zwycięzcy konkursu pn. „Od powrotu Górnego Śląska do Macierzy, czyli historia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”. Zadania konkursowe, w formie krótkich pytań lub krzyżówki, będą publikowane od poniedziałku 20 czerwca 2022 r. do piątku 24 czerwca 2022 r. na stronach „Dziennika Zachodniego”. Te osoby, które jako pierwsze w danym dniu prześlą poprawną odpowiedź na pytanie lub hasło z krzyżówki na adres konkurs@katowice.uw.gov.pl, będą miały okazję spędzić niezapomniany dzień w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (szczegółowy regulamin dostępny jest do pobrania poniżej).

Zachęcamy wszystkich pełnoletnich mieszkańców województwa do udziału oraz do poznania historii tego wyjątkowego miejsca, jakim jest Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego.

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
regulamin konkursu 17.72 KB 2022-06-21 13:53:51
Wróć