Senior + (edycja 2024)
SENIOR+ (edycja 2024) Informacja o przyznaniu dofinansowania ofert w module I Programu
Minister do spraw polityki senioralnej 6 września 2024 r. ogłosił Informację o przyznaniu dofinansowania ofert w module I w ramach konkursu edycji 2024 Programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 - woj. śląskie.
Informacja dostępna jest na dole strony oraz pod linkiem:
https://senior.gov.pl/program_senior_plus/pokaz/670
SENIOR+ (EDYCJA 2024) INFORMACJA O PRZYZNANIU DOFINANSOWANIA OFERT ORAZ O ZWIĘKSZENIU DOFINANSOWANIA OFERT W MODULE I PROGRAMU
Minister do spraw polityki senioralnej 7 sierpnia 2024 r. ogłosił Informację o zwiększeniu dofinansowania ofert w module I w ramach konkursu edycji 2024 Programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 - woj. śląskie oraz Informację o przyznaniu dofinansowania ofert w module I w ramach konkursu edycji 2024 Programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 - woj. śląskie.
Informacja dostępna jest na dole strony oraz pod linkiem: https://senior.gov.pl/program_senior_plus/pokaz/668
SENIOR+ (EDYCJA 2024) OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
Minister rodziny i polityki społecznej 22 marca 2024 r. ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert w ramach programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 (edycja 2024).
Dofinansowanie w module 1 zostało przyznane według następujących zasad:
1) wszystkie oferty dotyczące utworzenia Dziennego Domu „Senior+” otrzymały dofinansowanie w 100% (złożone oferty zmieściły się w limicie środków finansowych przeznaczonych na ten cel);
2) oferta dotycząca utworzenia Klubu „Senior+” z liczbą 13 punktów – otrzymała dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 10%,
3) oferty dotyczące utworzenia Klubu „Senior+” z liczbą 12 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 15%,
4) oferty dotyczące utworzenia Klubu „Senior+” z liczbą 11 pkt i mniej nie otrzymały dofinansowania.
W module 2 programu dofinansowanie otrzymały wszystkie oferty, które zostały złożone zgodnie z procedurą konkursową i zostały zakwalifikowane do programu przez służby wojewody. Dofinansowanie zostało przyznane według następujących zasad:
1) oferty z liczbą 15 punktów – otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 9%,
2) oferty z liczbą 14 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 14%,
3) oferty z liczbą 13 punktów – otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 19%,
4) oferty z liczbą 12 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 24%,
5) oferty z liczbą 11 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 29%,
6) oferty z liczbą 10 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 34%,
7) oferty z liczbą 9 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 39%,
8) oferty z liczbą 8 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 44%,
9) oferty z liczbą 7 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 49%,
10) oferty z liczbą 6 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 54%,
11) oferty z liczbą 5 punktów - otrzymały dofinansowanie proporcjonalnie obniżone o 59%.
Wyniki konkursu oraz wzory oświadczeń o przyjęciu dotacji zostały umieszczone na dole strony.
W odpowiedzi na ogłoszony 31 października 2023 r. konkurs otwarty ofert dotyczący programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 (edycja 2024) w terminie do 5 stycznia 2024 r. do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęły łącznie 73 oferty, w tym:
2 oferty nie podlegały ocenie, ponieważ zostały wycofane przez samorządy (oferta złożona w ramach modułu I z kwotą wnioskowaną 240 000,00 zł i oferta złożona w ramach modułu II z kwotą wnioskowaną 72 000,00 zł).
Ponadto w wyniku przeprowadzonej oceny formalnej 8 złożonych ofert w ramach modułu I Programu, 1 oferta została odrzucona i nie podlegała ocenie merytorycznej (negatywna ocena formalna). Również w wyniku przeprowadzonej oceny formalnej 63 ofert złożonych w ramach modułu II Programu, 1 oferta została odrzucona i nie podlegała ocenie merytorycznej (negatywna ocena formalna).
(poniżej wykazy ofert odrzuconych)
Do ministra rodziny i polityki społecznej przekazano listy zawierające 69 ofert (na łączną kwotę wnioskowanej dotacji z budżetu państwa 7 221 321,68 zł), w tym:
7 ofert dotyczących modułu I Utworzenie i/lub wyposażenie placówki „Senior+” (na łączną kwotę wnioskowanej dotacji z budżetu państwa 1 394 440,00 zł),
62 oferty dotyczących modułu II Zapewnienie funkcjonowania placówki „Senior+” ( (na łączną kwotę wnioskowanej dotacji z budżetu państwa 5 826 881,68 zł).
Ruszył „Senior+” edycja 2024!
Ruszyła edycja 2024 otwartego konkursu ofert w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 na najlepsze projekty polegające na wsparciu tworzenia placówek typu „Senior+” (moduł 1) oraz na wsparciu funkcjonowania już istniejących placówek typu „Senior+”, utworzonych w ramach Programu w latach 2021-2023 oraz w ramach programu wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 (moduł 2).
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w edycji 2024 zamierza przeznaczyć na realizację zadań w ramach Programu Senior+ kwotę 60 mln zł.
O przyznanie dotacji w ramach konkursu mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu. Samorządy mogą złożyć ofertę wspólną. Oferta wspólna będzie zawierać dodatkowe informacje o podziale zadań w ramach złożonej oferty wraz z kosztorysem, które wykonywać będą poszczególne jednostki samorządu oraz o solidarnej odpowiedzialności za wykonanie zadania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą złożyć ofertę w partnerstwie z podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.). Oferta będzie zawierać dodatkowe informacje o podziale zadań w ramach złożonej oferty wraz z kosztorysem, które będą wykonywać jednostki samorządu oraz poszczególni partnerzy. Za realizację i rozliczenie zadania odpowiada jednostka samorządu terytorialnego, jako strona umowy o realizację zadania publicznego.
Możliwa do uzyskania jest dotacja na:
Dofinansowaniu w ramach tego modułu podlegają działania związane z bieżącym utrzymaniem ośrodka.
Jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do:
W konkursie ogłoszonym w ramach programu należy złożyć ofertę w wersji elektronicznej, wypełnioną w Generatorze Obsługi Dotacji w terminie od 31 października 2023 r. do 5 stycznia 2024 roku. Generator Obsługi Dotacji jest dostępny na stronie internetowej https://das.mrips.gov.pl Ofertę należy wypełnić, zapisać i złożyć (za pomocą przycisku „złóż ofertę”) w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD) do 5 stycznia 2024 r. do godz. 16.00.
Złożoną w generatorze ofertę, która otrzymała w systemie unikalny numer, należy zapisać w formacie PDF wraz z załącznikami, podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby upoważnione do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego i – kontrasygnowaną przez skarbnika, wraz z wymaganymi załącznikami – przesłać w wersji elektronicznej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego od 31 października 2023 r. do 5 stycznia 2024 r. (do godziny 16:00). Oferta musi być opatrzona podpisem kwalifikowanym elektronicznym i wysłana za pośrednictwem platformy ePUAP.
Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.
Wymagana dokumentacja (do złożenia oferty w wersji elektronicznej wymagane jest załączenie skanów dokumentów):
Poniżej zamieszczono wzór programu inwestycji i wzór oświadczenia o kwalifikowalności podatku VAT obowiązujące w województwie śląskim oraz Program Senior+ (MP 2021 poz.10), ogłoszenie o konkursie (edycja 2024) i ramowy wzór umowy o partnerstwo.
Zasady i warunki konkursu są dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-o-otwartym-konkursie-ofert-edycja-2024
https://senior.gov.pl/aktualnosci/pokaz/647
Przed upływem terminu składania ofert Departament Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej udziela stosownych wyjaśnień dotyczących Programu w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00-12.00 pod nr tel. 538-117-269
W przypadku pytań dotyczących zasad Programu i warunków konkursu, z uwzględnieniem kwalifikowalności kosztów, istnieje możliwość wysłania zapytania na adres poczty elektronicznej: seniorplus@katowice.uw.gov.pl Odpowiedzi będą przekazywane w terminie do 4 dni roboczych. Odpowiedzi na pytania będą udzielane wyłącznie po otrzymaniu pytania na wyżej wskazany adres poczty elektronicznej.
Przed upływem terminu składania ofert Departament Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej udziela stosownych wyjaśnień dotyczących Programu w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00-12.00 pod nr tel. 538-117-269
W przypadku pytań dotyczących zasad Programu i warunków konkursu, z uwzględnieniem kwalifikowalności kosztów, istnieje możliwość wysłania zapytania na adres poczty elektronicznej: seniorplus@katowice.uw.gov.pl Odpowiedzi będą przekazywane w terminie do 4 dni roboczych. Odpowiedzi na pytania będą udzielane wyłącznie po otrzymaniu pytania na wyżej wskazany adres poczty elektronicznej.