Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej

Wydział Rodziny i Polityki Społecznej

  • Kto może uzyskać status zakładu pracy chronionej ?

    Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy)  winien:

    1. Utrzymywać przez okres co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych  wynoszący:
    • co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych winny stanowić osoby  zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo
    • co najmniej 30% winny stanowić osoby niewidome lub psychicznie chore, albo upośledzone  umysłowo zaliczone do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
    1. Obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy winny:
    • odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
    • uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich,

    Spełnianie powyższych okoliczności  stwierdza, na wniosek pracodawcy Państwowa Inspekcja Pracy.

    1. Zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.


    Z wnioskiem o nadanie statusu zakładu pracy chronionej  może wystąpić spółdzielnia socjalna, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych mającej status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej. Wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy od daty wpisu tej spółdzielni  do Krajowego Rejestru Sądowego.

  • Podstawa prawna:

    Art. 28 oraz 30 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2046 z późn. zm.).

  • Wymagane dokumenty:

    1. Sporządzony wniosek adresowany do Wojewody Śląskiego, winien zawierać:
    • dokładną nazwę i adres podmiotu (z podaniem adresów wszystkich obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez podmiot);
    • informację o prowadzonej działalności gospodarczej (branża, profil produkcji, itp.);
    • informację o zatrudnionych osobach niepełnosprawnych (rodzaje schorzeń, stopień niepełnosprawności, zmianowość pracy osób niepełnosprawnych), w rozbiciu na poszczególne miejsca wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku gdy w danej placówce  nie są zatrudniane  osoby niepełnosprawne stosowne oświadczenie);
    • informację dotyczącą świadczenia pracy przez osoby niepełnosprawne poza obiektami i pomieszczeniami użytkowanymi przez pracodawcę  (np.: usługi ochrony mienia, usługi porządkowo-czystościowe);
    1. Tabele ilustrujące zatrudnienie celem udokumentowania prawidłowości wyliczenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - za okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, tabele w rozbiciu na każdy dzień miesiąca, powinny zawierać dane o liczbie zatrudnionych w osobach i w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy: ogółem, w tym osób niepełnosprawnych (ogółem) oraz  osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (wzór tabeli w załączeniu).
    1. Oryginał decyzji Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzającej, że obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy odpowiadają wymogom określonym w art.28 ust.1 pkt 2 ustawy (w decyzji winny zostać uwzględnione adresy wszystkich obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez podmiot).
    1. Informację o sposobie zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych (kopie umów zatrudnionego przez pracodawcę personelu medycznego wraz z zaświadczeniami o uprawnieniach do wykonywania zawodu) oraz umowę zawartą z  placówką medyczną świadczącą specjalistyczną opiekę medyczną  (z wyszczególnieniem świadczonych usług korelujących ze schorzeniami występującymi u zatrudnionych osób niepełnosprawnych), poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.

    Opieka doraźna winna być zapewniona w miejscu i czasie pracy osób niepełnosprawnych. 

    1. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej - umowa spółki;
    1.  Numer identyfikacyjny REGON; 
    1.   Numer identyfikacji podatkowej (NIP);
    1.  Numer w rejestrze przedsiębiorców w KRS albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności  Gospodarczej.
    1. Dokument z urzędu skarbowego potwierdzający prowadzenie przez pracodawcę działalności  gospodarczej  przez okres co najmniej 12 miesięcy.

    Kserokopie  dokumentów załączonych do wniosku winny zostać uwierzytelnione przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu.

    Ważne ! Nie zapomnij podpisać wniosku.

  • Opłata:

    • przedmiot opłaty skarbowej: decyzja
    • stawka: 10 zł.


    Należność z tytułu  opłaty skarbowej należy wpłacać na  rachunek organu podatkowego (Urząd Miasta  Katowice) na konto
    Banku Bank PKO BP S.A  o numerze:  52 1020 2313 2672  0211 1111 1111

  • Termin załatwienia:

    Terminy - przewidziane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego tj.: 1‑miesięczne lub 2-miesięczne w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych.

  • Doręczanie dokumentów:

    • Kancelaria Urzędu -  Katowice ul. Jagiellońska 25
    • Elektronicznie (dokumenty elektroniczne doręczane do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP).
    • Dokumenty można wysłać na adres :

    Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
    ul. Jagiellońska 25
    40-032 Katowice

    Pamiętaj ! Dołącz do wniosku odpowiedznie dokumenty.

  • Komórka odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

    Wydział Rodziny i Polityki Społecznej,

    Wieloosobowe stanowisko pracy do spraw nadzoru nad rehabilitacją i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych

     tel.: (32) 20 77 848, (32) 20 77 965.

  • Sposób załatwieniu sprawy:

    Rozstrzygnięcie merytoryczne w formie decyzji .

  • Tryb odwoławczy:

    Stronom przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji Wojewody Śląskiego do Ministra Rodziny Pracy i  Polityki Społecznej, za pośrednictwem organu I instancji, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Kategoria: Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej -

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Stan zatrudnienia - tabela 17.13 KB 2017-04-18 14:49:14
Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej. 121.5 KB 2020-09-22 06:15:13

Powiązane usługi