Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej

Wydział Rodziny i Polityki Społecznej

  • Kto może uzyskać status zakładu pracy chronionej ?

    Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy)  winien:

    1. Utrzymywać przez okres co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych  wynoszący:
    • co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych winny stanowić osoby  zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo
    • co najmniej 30% winny stanowić osoby niewidome lub psychicznie chore, albo upośledzone  umysłowo zaliczone do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
    1. Obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy winny:
    • odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
    • uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich,

    Spełnianie powyższych okoliczności  stwierdza, na wniosek pracodawcy Państwowa Inspekcja Pracy.

    1. Zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.


    Z wnioskiem o nadanie statusu zakładu pracy chronionej  może wystąpić spółdzielnia socjalna, która powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych mającej status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej. Wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy od daty wpisu tej spółdzielni  do Krajowego Rejestru Sądowego.

  • Podstawa prawna:

    Art. 28 oraz 30 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44)

  • Wymagane dokumenty:

    1. Sporządzony wniosek adresowany do Wojewody Śląskiego, winien zawierać:
    • dokładną nazwę i adres podmiotu (z podaniem adresów wszystkich obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez podmiot);
    • informację o prowadzonej działalności gospodarczej (branża, profil produkcji, itp.);
    • informację o zatrudnionych osobach niepełnosprawnych (rodzaje schorzeń, stopień niepełnosprawności, zmianowość pracy osób niepełnosprawnych), w rozbiciu na poszczególne miejsca wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku gdy w danej placówce  nie są zatrudniane  osoby niepełnosprawne stosowne oświadczenie);
    • informację dotyczącą świadczenia pracy przez osoby niepełnosprawne poza obiektami i pomieszczeniami użytkowanymi przez pracodawcę  (np.: usługi ochrony mienia, usługi porządkowo-czystościowe);
    1. Tabele ilustrujące zatrudnienie celem udokumentowania prawidłowości wyliczenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych - za okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, tabele w rozbiciu na każdy dzień miesiąca, powinny zawierać dane o liczbie zatrudnionych w osobach i w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy: ogółem, w tym osób niepełnosprawnych (ogółem) oraz  osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (wzór tabeli w załączeniu).
    1. Oryginał decyzji Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzającej, że obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy odpowiadają wymogom określonym w art.28 ust.1 pkt 2 ustawy (w decyzji winny zostać uwzględnione adresy wszystkich obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez podmiot).
    1. Informację o sposobie zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych (kopie umów zatrudnionego przez pracodawcę personelu medycznego wraz z zaświadczeniami o uprawnieniach do wykonywania zawodu) oraz umowę zawartą z  placówką medyczną świadczącą specjalistyczną opiekę medyczną  (z wyszczególnieniem świadczonych usług korelujących ze schorzeniami występującymi u zatrudnionych osób niepełnosprawnych), poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.

    Opieka doraźna winna być zapewniona w miejscu i czasie pracy osób niepełnosprawnych. 

    1. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej - umowa spółki;
    1.  Numer identyfikacyjny REGON; 
    1.   Numer identyfikacji podatkowej (NIP);
    1.  Numer w rejestrze przedsiębiorców w KRS albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności  Gospodarczej.
    1. Dokument z urzędu skarbowego potwierdzający prowadzenie przez pracodawcę działalności  gospodarczej  przez okres co najmniej 12 miesięcy.

    Kserokopie  dokumentów załączonych do wniosku winny zostać uwierzytelnione przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu.

    Ważne ! Nie zapomnij podpisać wniosku.

  • Opłata:

    • przedmiot opłaty skarbowej: decyzja
    • stawka: 10 zł.


    Należność z tytułu  opłaty skarbowej należy wpłacać na  rachunek organu podatkowego (Urząd Miasta  Katowice) na konto
    Banku Bank PKO BP S.A  o numerze:  52 1020 2313 2672  0211 1111 1111

  • Termin załatwienia:

    Terminy - przewidziane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego tj.: 1‑miesięczne lub 2-miesięczne w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych.

  • Doręczanie dokumentów:

    • Kancelaria Urzędu -  Katowice ul. Jagiellońska 25
    • Elektronicznie – adres ePUAP: /SUW2/urząd
      Dokumenty elektroniczne doręczane do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Istnieje także możliwość podpisania dokumentów za pomocą profilu zaufanego.
    • Dokumenty można wysłać na adres :
      Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
      Wydział Rodziny i Polityki Społecznej
      Jagiellońska 25
      40-032 Katowice

    Szczegółowe informacje dotyczące składania dokumentów dostępne są pod linkiem: https://www.katowice.uw.gov.pl/biuro-obslugi-klienta/sposoby-dostarczania-dokumentow-do-urzedu

    ✸ Pamiętaj! Dołącz do wniosku odpowiednie dokumenty.

  • Komórka odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

    Wieloosobowe stanowisko pracy do spraw nadzoru nad rehabilitacją i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej

    Damrota 16, 40-022 Katowice

    tel. kontaktowy (32) 605 85 76, (32) 605 85 77

  • Sposób załatwieniu sprawy:

    Rozstrzygnięcie merytoryczne w formie decyzji .

  • Tryb odwoławczy:

    Od decyzji nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do Wojewody Śląskiego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli strona nie chce skorzystać z prawa do zwrócenia się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, może wnieść do  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia stronie. Skargę wnosi się za pośrednictwem Wojewody Śląskiego. Wpis od skargi wynosi 200 zł lub jego wysokość jest określana przez Sąd. Strona może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych oraz przyznanie prawa pomocy na zasadach określonych w art. 239 ‑ 262 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935).

    Przed upływem terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, strona może zrzec się prawa do jego wniesienia wobec organu, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia Wojewodzie Śląskiemu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia wniosku, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.   

Kategoria: Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej -

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Stan zatrudnienia - tabela 17.13 KB 2017-04-18 14:49:14
Przyznanie statusu zakładu pracy chronionej. 369.26 KB 2024-09-06 09:01:12

Powiązane usługi