Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Przyznanie statusu zakładu aktywności zawodowej

Wydział Rodziny i Polityki Społecznej

  • Kto może uzyskać status zakładu aktywności zawodowej ?

    Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, zwane dalej „organizatorem” może utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, jeżeli:

    1. co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane przez powiatowe urzędy pracy
      • : zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności;
      • zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób w stosunku do których rada programowa, zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej;
    2. posiada decyzję Państwowej Inspekcji Pracy dot. użytkowanych przez zakład obiektów i pomieszczeń oraz zapewnia doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne;
      • Obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy winny:
        • odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
        • uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich
    3. przeznacza uzyskane dochody na zakładowy fundusz aktywności
    4. uzyska pozytywną opinię starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej;
    5. stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych o którym mowa w pkt 1 lit. b, nie może być wyższy niż 35 % ogółu zatrudnionych. Stany zatrudnienia stanowiące podstawę do wyliczenia wskaźników ustala się w osobach.

  • Wymagane dokumenty:


    Po utworzeniu zakładu organizator składa wniosek w sprawie przyznania statusu zakładu aktywności zawodowej zawierający:

    • nazwę i siedzibę organizatora,
    • status prawny i podstawę działania organizatora,
    • nazwę i siedzibę oraz charakterystykę działalności, jednostki, dla której ma być przyznany status ZAZ,
    • proponowaną datę przyznania statusu ZAZ.
       

    Załączniki do wniosku:
     

    1. Statut organizatora (nie dotyczy gminy i powiatu).
    2. Dowody na potwierdzenie wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego jednostki.
    3. Informacja, że co najmniej 70% ogółu zatrudnionych w jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
      • zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,
      • zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których działająca w warsztacie terapii zajęciowej rada programowa zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej. Stan zatrudnienia ww. osób niepełnosprawnych nie może być wyższy niż 35% ogółu zatrudnionych.
    4. Oryginał decyzji Państwowej Inspekcji Pracy (Okręgowy Inspektorat Pracy właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) stwierdzającej, że:
      • obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
      • uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich.
    5. Informacja o zapewnieniu doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej oraz poradnictwa i usług rehabilitacyjnych, udokumentowana uwierzytelnionymi kopiami odpowiednich dokumentów (zawartych umów, dokumentów potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza lub pielęgniarki itp.).
    6. Oświadczenie organizatora o przekazywaniu uzyskanych dochodów na zakładowy fundusz aktywności.
    7. Opinia starosty powiatu właściwego miejscowo dla siedziby zakładu o potrzebie utworzenia zakładu (z wyjątkiem przypadku, gdy organizatorem jest powiat).

  • Gdzie złozyc wniosek?

    • Kancelaria Urzędu -  Katowice ul. Jagiellońska 25
    • Elektronicznie – adres ePUAP: /SUW2/urząd
      Dokumenty elektroniczne doręczane do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Istnieje także możliwość podpisania dokumentów za pomocą profilu zaufanego.
    • Dokumenty można wysłać na adres :
      Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
      Wydział Rodziny i Polityki Społecznej
      Jagiellońska 25
      40-032 Katowice

    Szczegółowe informacje dotyczące składania dokumentów dostępne są pod linkiem: https://www.katowice.uw.gov.pl/biuro-obslugi-klienta/sposoby-dostarczania-dokumentow-do-urzedu

    ✸ Pamiętaj! Dołącz do wniosku odpowiednie dokumenty.

  • Podstawa prawna:

    • 29 ust. 1 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.);
    • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1934, z późn. zm.).

  • Opłata:

    • przedmiot opłaty skarbowej: decyzja
    • stawka: 10 zł.


    Należność z tytułu  opłaty skarbowej należy wpłacać na  rachunek organu podatkowego (Urząd Miasta  Katowice) na konto
    Banku Bank PKO BP S.A  o numerze:  52 1020 2313 2672  0211 1111 1111

  • Komórka odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

    Wieloosobowe stanowisko pracy do spraw nadzoru nad rehabilitacją i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej

    Damrota 16, 40-022 Katowice

    tel. kontaktowy (32) 605 85 76, (32) 605 85 77

  • Sposób załatwieniu sprawy:

    Rozstrzygnięcie merytoryczne w formie decyzji .

  • Tryb odwoławczy:

     Od decyzji nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do Wojewody Śląskiego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli strona nie chce skorzystać z prawa do zwrócenia się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, może wnieść do  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia stronie. Skargę wnosi się za pośrednictwem Wojewody Śląskiego. Wpis od skargi wynosi 200 zł lub jego wysokość jest określana przez Sąd. Strona może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych oraz przyznanie prawa pomocy na zasadach określonych w art. 239 ‑ 262 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935).

    Przed upływem terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, strona może zrzec się prawa do jego wniesienia wobec organu, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia Wojewodzie Śląskiemu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia wniosku, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.   

Kategoria: Przyznanie statusu zakładu aktywności zawodowej - pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Informacja dotycząca stanu zatrudnienia w ZAZ - tabela 17.81 KB 2017-04-19 06:45:57
Przyznanie statusu zakładu aktywności zawodowej 365.54 KB 2024-09-06 09:02:02

Powiązane usługi