Kiedy następuje uznanie za obywatela polskiego
Za obywatela polskiego uznaje się:
✸ Uwaga! Osoby będące w posiadaniu Karty Polaka, które uzyskały zezwolenie na pobyt stały, są zobowiązane do zwrotu Karty Polaka przy składaniu wniosku o uznanie za obywatela polskiego.
Cudzoziemiec ubiegający się o uznanie za obywatela polskiego, z wyłączeniem cudzoziemca, o którym mowa w pkt 4 i 5, jest obowiązany posiadać znajomość języka polskiego na poziomie bieglości językowej co najmniej B1 potwierdzoną urzędowym poświadczeniem, o którym mowa w ustawie o języku polskim bądź świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.
Do ustalenia, czy cudzoziemiec przebywa nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o cudzoziemcach.
✸ Uwaga! Jeżeli cudzoziemiec nie spełnia powyższych wymogów albo nabycie przez niego obywatelstwa polskiego stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego to odmawia się uznania za obywatela polskiego.
Do wniosku o uznanie za obywatela polskiego (formularz wniosku do pobrania znajdziesz poniżej) wypełnionego w całości, powinieneś dołączyć:
✸ Uwaga! Dane zawarte w aktach stanu cywilnego powinny być ze sobą zgodne,
Gdy wniosek obejmuje także małoletnie dziecko dołącz:
✸ Uwaga! Powyższe oświadczenia składa się przed właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wojewodą, natomiast osoby zamieszkałe za granicą składają oświadczenia przed konsulem.
✸ Uwaga! Wszystkie dokumenty powinny być aktualne. Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub konsula, a kopie tych dokumentów wraz z ich urzędowym poświadczeniem za zgodność z oryginałem.
Do wniosku o uznanie za obywatela polskiego należy dołączyć oryginał dowodu zapłaty (lub wygenerowany elektronicznie dokument potwierdzający dokonanie przelewu) opłaty skarbowej na rachunek Urzędu Miasta w Katowicach PKO BP S.A.:
w wysokości 219,- zł. Na dowodzie wpłaty powinna znajdować się adnotacja, że wpłata dotyczy sprawy uznania za obywatela polskiego oraz imię i nazwisko wnioskodawcy.
Opłaty można wnosić:
.
Wnioski o uznanie za obywatela polskiego możesz składać w:
- Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 (Biuro Obsługi Klienta p. 119 stanowisko 4, tel. 32 20 77 715, 32 20 77 144, 32 20 77 480), godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek;
- Oddziale Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Bielsku- Białej, przy ul. Piastowskiej 40 ( parter budynku, pok. nr 4 i 5, tel. 33 81 362 62, 33 81 362 56), godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek;
- Oddziale Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Częstochowie, przy ul. Sobieskiego 7 (II piętro, pok. nr 231a, tel. 34 37 822 31), godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek.