Pozwolenie wraz z wymaganymi dokumentami należy wysłać na adres:
Wojewoda Śląski
ul. Jagiellońska 25, 40-032 Katowice lub
ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała lub
ul. Sobieskiego 7, 42-200 Częstochowa
albo złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:
w Katowicach, pokój nr 121
w Bielsku-Białej, pokój nr 14
w Częstochowie, pokój nr 67
Do wniosku o pozwolenie na budowę,należy dołączyć:
oraz, w określonych okolicznościach, inne dokumenty.
Załącznik 1 - wniosek o pozwolenie na budowę
Załącznik 2 - oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Załączniki dostępne w repozytorium plików na dole strony.
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest Prezydent Miasta Katowice (Urząd Miasta Katowice). Zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dokonać gotówką w kasie organu podatkowego lub przelewem na rachunek bankowy tego organu:
Nr konta bankowego: - 52 1020 2313 2672 0211 1111 1111 (Urząd Miasta Katowice)
Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia na budowę jest wymagana z chwilą złożenia wniosku o pozwolenie na budowę do organu aa-b i o ile inwestor lub przedsięwzięcie nie podlegają zwolnieniu z opłaty skarbowej mocą przepisów ustawy o opłacie skarbowej.
Wysokość opłaty skarbowej należy ustalić indywidualnie na podstawie załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
W przypadku odmowy wydania przez oaa-b decyzji o pozwoleniu na budowę o zwrot dokonanej opłaty skarbowej należy zwrócić się do organu podatkowego.
Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.
Projekt budowlany powinien zawierać:
Projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zatwierdzeniu podlegają cztery egzemplarze projektu budowlanego, z których dwa egzemplarze przeznaczone są dla inwestora, jeden egzemplarz dla organu zatwierdzającego projekt oraz jeden egzemplarz dla właściwego organu nadzoru budowlanego.
Inwestor, spełniający warunki do uzyskania pozwolenia na budowę, może żądać wydania odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, poprzedzającej wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzja ta jest ważna przez czas w niej oznaczony, jednak nie dłużej niż rok.
Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza:
W razie stwierdzenia naruszeń, w zakresie podlegającym sprawdzeniu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (oaa-b) nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia.
W decyzji o pozwoleniu na budowę oaa-b, w razie potrzeby:
Informacje dodatkowe, dotyczące decyzji w sprawach o pozwolenie na budowę:
W razie nieusunięcia w wyznaczonym terminie nieprawidłowości, wskazanych w toku postępowania postanowieniem, oaa-b wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu
i udzielenia pozwolenia na budowę.
Oaa-b wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, jeżeli na terenie, którego dotyczy projekt zagospodarowania działki lub terenu, znajduje się obiekt budowlany, w stosunku do którego orzeczono nakaz rozbiórki.
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.
Organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wyrażającej sprzeciw inwestor może się od niej odwołać się do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego za pośrednictwem Wojewody Śląskiego.
Jeżeli oaa-b uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję, w przeciwnym razie obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie. Tę nową decyzję, uchylającą lub zmieniającą zaskarżoną decyzję, może oaa-b wydać jedynie w przypadku, kiedy odwołanie wniosły wszystkie strony, bądź gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania.
Decyzję o pozwoleniu na budowę wraz z 2 egzemplarzami ostemplowanego projektu budowlanego oaa-b przesyła bezzwłocznie inwestorowi. Inwestor może decyzję wraz z projektami odebrać również w siedzibie oaa-b.
Kopię decyzję o pozwoleniu na budowę posiadającą walor ostateczności, wraz z zatwierdzonym projektem budowlanym oaa-b przekazuje bezzwłocznie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Informacja dodatkowa dla Inwestora, dotycząca możliwości rozpoczęcia robót budowlanych objętych decyzją o pozwoleniu na budowę i dziennika budowy.
Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, dołączając na piśmie:
Informacje dotyczące dziennika budowy (montażu):
Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót.
Przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor winien na stronie tytułowej dziennika budowy zamieścić:
W okresie od 3 dnia w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się wykonalna, oaa-b rejestruje i opieczętowuje dziennik budowy, dostarczony przez inwestora z wypełnioną przez inwestora stroną tytułową.
Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od tej zasady (roboty budowlane, obiekty i urządzenia wymagające jedynie zgłoszenia bądź nie wymagające nawet zgłoszenia), wymienione są w art. 29-31 ustawy Prawo budowlane.
Wnioski o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę i zgłoszenia robót nie wymagających pozwolenia na budowę rozpatruje organ administracji architektoniczno-budowlanej I instancji.
Podstawa prawna.
Poniżej do pobrania podstawowe akty prawne:
ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Nazwa pliku | Wielkość | Data dodania |
---|---|---|
Wniosek o pozwolenie na budowę | 21.41 KB | 2021-10-01 06:53:53 |
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane | 21.81 KB | 2021-07-01 12:58:19 |
Przeniesienie pozwolenia na budowę PB-9 | 28.13 KB | 2021-07-07 15:10:33 |