Jak złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego
Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim nadanie obywatelstwa polskiego następuje na wniosek cudzoziemca.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie.
Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego składa się, za pośrednictwem wojewody lub konsula, osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym. Wniosek składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemca przebywającego legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem pobytu na podstawie wizy lub w ruchu bezwizowym; natomiast osoby zamieszkałe za granicą wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego składają do konsula.
WAŻNY KOMUNIKAT
Zgodnie ze stanowiskiem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego:
Do wypełnionego w całości wniosku -zgodnie z objaśnieniami zawartymi na stronie 12 i 13 wniosku (formularz wniosku oraz aneks do pobrania i wypełnienia znajduje się poniżej) powinieneś dołączyć wymagane dokumenty:
W przypadku uzupełniania aktu urodzenia lub małżeństwa, odnoszącego się do danych wnioskodawcy (dopisanie np. danych rodziców, adnotacji o rozwiązaniu związku małżeńskiego przez rozwód) należy dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia lub małżeństwa.
✸ Uwaga! Dane zawarte w aktach stanu cywilnego powinny być ze sobą zgodne.
Dane zawarte w aktach stanu cywilnego powinny być zgodne z dokumentami przedłożonymi przez wnioskodawcę.
Odpisy polskich aktów stanu cywilnego składa się w oryginale.
Gdy wniosek dotyczy także małoletniego dziecka dołącz:
✸ Uwaga! Powyższe oświadczenia składa się osobiście do protokołu przed właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wojewodą - od cudzoziemca przebywającego legalnie na terytorium RP, z wyłączeniem pobytu na podstawie wizy lub w ruchu bezwizowym - a osoby zamieszkałe za granicą składają oświadczenia przed konsulem. Oświadczenie może być złożone korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym (np. przed notariuszem).
✸ Uwaga! Osoby sprawujące władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, które nie posiada obywatelstwa polskiego i nie będzie objęte wnioskiem powinny dołączyć dodatkowo dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo małoletniego (uwierzytelniona kserokopia karty pobytu lub paszportu).
Przy składaniu oświadczeń przed wojewodą, o których mowa wyżej, należy okazać ważny dokument potwierdzający tożsamość i legalność pobytu- tj. paszport i kartę pobytu.
Nadanie obywatelstwa polskiego małoletniemu cudzoziemcowi następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. W przypadku braku porozumienia pomiędzy rodzicami dziecka (przedstawicielami ustawowymi) każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.
Wszystkie dokumenty powinny być aktualne. Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego albo przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
✸ Uwaga! Składając wniosek korespondencyjnie należy do niego dołączyć urzędowe poświadczenie podpisu wnioskodawcy, którego może dokonać notariusz.
✸ Uwaga! W przypadku utraty terminu ważności dokumentu tożsamości cudzoziemca w okresie po złożeniu wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego a przed wydaniem postanowienia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kończącego postępowanie w powyższej sprawie, należy przedkładać aktualne dokumenty tożsamości (np. kopię paszportu, kopię karty pobytu).
✸ Uwaga! Wnioskodawca powinien pisemnie zawiadomić o każdej zmianie swojego adresu. Brak wskazania aktualnego adresu może skutkować niemożnością dostarczenia korespondencji, co może wywołać negatywne konsekwencje w przedmiotowej sprawie.
✸ Uwaga! Osoby będące w posiadaniu Karty Polaka, które uzyskały zezwolenie na pobyt stały, są zobowiązane do zwrotu Karty Polaka przy składaniu wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego. Wnioskodawca składając wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego wypełnia oświadczenie w sprawie posiadania Karty Polaka.
Wnioski o nadanie obywatelstwa polskiego możesz składać:
- w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 (Biuro Obsługi Klienta p. 119 stanowisko 3, tel.: 32 20 77 847, 32 20 77 145, godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek, po uprzednim umówieniu wizyty w systemie internetowej rejestracji do kolejki (umawianie na 2 miesiące do przodu) pod adresem: https://bezkolejki.eu/suw
Uwaga! W przypadku gdy do wniosku jest wpisana więcej niż jedna osoba należy dokonać rezerwacji równej ilości osób we wniosku.
oraz w Oddziałach Wydziału Spraw Obywatelskich:
- w Bielsku- Białej, ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała (I piętro, pok. 107, tel. 33 81 36 262), godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pon, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek, w celu złożenia wniosku lub odbioru dokumentu w Oddziale w Bielsku-Białej należy dokonać rezerwacji przez stronę internetową - rezerwacja: https://bezkolejki.eu/suw2/
- w Częstochowie, ul. Jana III Sobieskiego 7, 42-217 Częstochowa (I piętro, pok. 121, tel. 34 37 821 21, 34 37 822 84), godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pon, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek, w celu złożenia wniosku lub odbioru dokumentu w Oddziale w Częstochowie należy dokonać rezerwacji przez stronę internetową - rezerwacja: https://bezkolejki.eu/suw3/