Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Rozstrzygnięcie konkursu na najaktywniejszą seniorkę i najaktywniejszego seniora 2022 roku - zdjęcie grupowe uczestników uroczystości /fot. B. Szwedowski/
  • Data publikacji 27 października 2022

Znamy już najaktywniejszych seniorów!

Szefowa Koła Gospodyń Wiejskich, przewodnicząca Rady Seniorów, hafciarz, muzyk, członkowie licznych stowarzyszeń, społecznicy... W województwie śląskim mamy wielu seniorów w wyjątkowy sposób angażujących się w życie lokalnych społeczności. Dziś poznaliśmy tych, którzy otrzymali tytuł „Aktywnej Seniorki” i „Aktywnego Seniora” roku 2022.

Chcemy Wam podziękować nie tylko za ten rok, ale za wszystkie lata, kiedy swoim sercem dzielicie się z tymi, którzy tego potrzebują. Jestem zaszczycony co roku, że mogę spotykać tak wspaniałych ludzi – mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas rozstrzygnięcia konkursu, które odbyło się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Do kolejnej edycji konkursu „Aktywny Senior”, organizowanego przez działającą przy Wojewodzie Śląskim Radę ds. Rodziny, zostało zgłoszonych prawie 80 osób. Jak zaznaczyła Maria Nowak, Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Rodziny i Przewodnicząca kapituły konkursowej, niezwykle trudno było w tym roku wybrać najbardziej aktywnych seniorów, ponieważ właściwie każda ze zgłoszonych osób zasługuje na takie wyróżnienie. Ostatecznie kapituła konkursowa wybrała 14 laureatów. Tytuł najaktywniejszej seniorki trafił do Jolanty Koral, pomysłodawczyni i współorganizatorki „Dni Żarek”, długoletniej prezes Akcji Katolickiej, organizatorki licznych festynów rodzinnych integrujących społeczność lokalną, a najaktywniejszego seniora ­– do Jana Tarnawy, od pięćdziesięciu lat pracującego na rzecz osób niepełnosprawnych – głównie niewidomych i niedowidzących, angażującego się w prace lokalnej społeczności w Szczyrku. Kapituła postanowiła też dodatkowo wyróżnić Wiesława Pawlusa, którego hafty zdobią elementy strojów wielu zespołów regionalnych działających w Polsce, jak również za granicą.

Najaktywniejsza seniorka w województwie nie kryła wzruszenia podczas uroczystości. – Społecznik musi mieć gorące serce, żeby mieć się czym dzielić. Nie miałam nigdy za to podziękowania, także jestem zaskoczona i wszystkim gratuluję, bo praca społeczna to jest ciężki temat – zaznaczyła. Jan Tarnawa mówił z kolei o tym, żeby działać, a nie przebywać w stanie uśpienia. – Senior aktywny… co do tego pierwszego punktu to to określenie przyszło samo, jeżeli chodzi o aktywność to zależy ona w dużym stopniu od stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Często tak bywa, że dusza by chciała, ale ciało stawia opór, jednak w przypadku, kiedy przeżywamy chwile słabości i dochodzimy już do momentu, gdzie uważamy, że już sobie z czymś poradzimy i tęsknimy za czymś, to należy przystąpić do pracy – podkreślił.

Laureatom tegorocznej, szóstej już, edycji konkursu na najaktywniejszych seniorkę i seniora w regionie gratulowali również obecni podczas wydarzenia samorządowcy, a za pośrednictwem połączeń wideo – także poseł do Sejmu RP, członek Rady ds. Rodziny Przemysław Drabek oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Całą uroczystość podsumował z kolei wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. – Bardzo dziękuję za Waszą postawę i Wasz trud. Przyjmijcie te gratulacje i wyróżnienia, tak jakbyście przyjmowali je dla całego swojego środowiska, w którym działacie, jesteście aktywni i jesteście wzorem do naśladowania – mówił.

Galeria zdjęć

Wróć