740 dni – tyle czasu dzieli nas od zakończenia prac budowlanych przy zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny, którego powierzchnia (26,3 km2) porównywalna jest do wielkości Cieszyna lub Łazisk Górnych. Dzisiaj w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusza Gajdy oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i wojewody opolskiego Adriana Czubaka została podpisana umowa na dokończenie budowy zbiornika. Celem tej inwestycji jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w regionie.
Zbiornik Racibórz Dolny – jeden z największych zbiorników w Polsce – stanowi bardzo istotny element ochrony przeciwpowodziowej województwa śląskiego i opolskiego. Realizacja projektu zapewni ochronę przed powodzią dla ponad 2,5 mln ludności zamieszkującej szereg miast, m.in. Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oławę oraz Wrocław, a także wsie położone w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.
– Do końca 2019 roku zbiornik będzie gotowy i będzie spełniał rolę przeciwpowodziową, żeby ludzie czuli się bezpieczni – powiedział wiceminister Mariusz Gajda podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez gliwicki Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Biurze Wdrażania Projektu w Raciborzu.
– Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Ochrona przed powodzią i suszą to także najważniejsze zadanie Ministerstwa Środowiska w zakresie gospodarki wodnej. Dzięki takim inwestycjom jak budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym Polacy będą mogli czuć się bezpieczni – dodał wiceminister.
O tym, jak ważna jest inwestycja dokończenia budowy zbiornika mówił też wojewoda Jarosław Wieczorek. – To jest przedsięwzięcie epokowe dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Polsce. […] W przyszłości ten zbiornik będzie służył polskiej gospodarce nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale również alimentacji wody na Odrze, co pozwoli przywrócić właściwą żeglowność rzeki – podkreślił wojewoda.
Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny realizowana jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO). Umowę z wykonawcą podpisano na kwotę blisko 904 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia budowy wyznaczono na koniec 2019 r. - Na obecną chwilę zbiornik ukończony jest w 51 procentach - zaznaczył Tomasz Cywiński, pełniący obowiązki dyrektora RZGW w Gliwicach.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinansowane ze środków UE. Jest to jeden z największych projektów środowiskowych w obecnej perspektywie POIiŚ.
/z wykorzystaniem informacji ze strony internetowej Ministerstwa Środowiska/