Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 1 sierpnia 2017

Zaprojektuj polski paszport

Ruszyła kampania społeczna pod nazwą „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”. Po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł wziąć udział w projektowaniu polskiego paszportu - wspólnie wybierzemy motywy, które znajdą się na stronach wizowych nowego dokumentu. Głosować można na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl do 10 września br. 

Kampanię ogłosił w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski – mówił Minister podczas oficjalnej inauguracji projektu. Nieprzypadkowo inauguracja kampanii odbyła się w Komendzie Głównej Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie. W przyszłym roku przypada bowiem 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i z tej właśnie okazji powstanie nowy polski paszport.

 

Pierwszy taki projekt w historii

Przy tworzeniu motywów do nowego paszportu działał zespół ekspertów zaproszonych do współpracy przez MSWiA, wśród których znaleźli się historycy, graficy i przedstawiciele służb zajmujących się weryfikacją autentyczności dokumentów. Stworzyli oni listę 26 motywów graficznych. 13 z nich zostanie umieszczonych na stronach wizowych dokumentu paszportowego, natomiast spośród 13 pozostałych propozycji to Polacy wybiorą te, które znajdą się w nowym paszporcie. Po raz pierwszy w historii każdy Polak będzie mógł zadecydować, co znajdzie się w dokumencie paszportowym. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy. - Te 13 motywów poddajemy pod głosowanie Polaków. Sześć z nich, które otrzyma najwięcej głosów znajdzie się w POLSKIM PASZPORCIE 2018. Zachęcam wszystkich do głosowania na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl. Mój głos otrzymał „Orzełek Legionowy” - symbol 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. To nic dziwnego - Legionowo i Legia zobowiązują – powiedział minister Mariusz Błaszczak, który sam mieszka w Legionowie.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. MSWiA szacuje, że w przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument. Nie będzie przy tym obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

Wróć