Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Plakat promujący uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
  • Data publikacji 8 listopada 2017

Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada w Katowicach odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zapraszamy do udziału w uroczystości i wspólnego świętowania.

Uroczystość rozpocznie się na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach występem orkiestry górniczej oraz chóru X LO im. I.J. Paderewskiego. O 10:30 w Archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. abpa Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną mszy zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej.

O godzinie 12:10 uczestnicy uroczystości przejdą na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się główna część uroczystości. Ta część obchodów rozpocznie się od odegrania hymnu i podniesienia flagi państwowej. Nie zabraknie też Apelu Pamięci, salwy honorowej oraz uroczystej defilady.

Po zakończeniu części oficjalnej – od około 13:30 – na placu Sejmu Śląskiego będzie można zobaczyć wystawę sprzętu i wyposażenia służb mundurowych, w tym wozów strażackich i policyjnych, jak również robota Straży Granicznej służącego m.in. do wykrywania niewybuchów. Dodatkowo wśród stoisk będzie można przywitać się z policyjną maskotką „Sznupkiem”, zobaczyć psa policyjnego w akcji oraz wystawę nielegalnych eksponatów zarekwirowanych przez służbę celną, a także postrzelać z karabinu laserowego czy odbić swoje linie papilarne przy stoisku policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego. Nie zabraknie również pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej i prezentacji dotyczących numeru alarmowego 112. Atrakcjom towarzyszyć będzie poczęstunek wojskową grochówką.

Zapraszamy!

Galeria zdjęć

Wróć