Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Briefing prasowy Wiceministra Zdrowia i Wojewody Śląskiego /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 11 maja 2020

Z Wiceministrem Zdrowia o sytuacji w kopalniach

W dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który na miejscu ocenił skalę zagrożenia spowodowanego przypadkami zakażenia koronawirusem wśród górników. Po posiedzeniu, w którym uczestniczyli również m.in. wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz oraz wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek, wiceminister wraz wojewodą przedstawili sytuację epidemiologiczną w regionie podczas briefingu prasowego.

Od czwartku w województwie śląskim trwa ogromna, zmasowana akcja badania przesiewowego pracowników sektora wydobywczego. 1 tys. osób zostało wymazanych w czwartek, 1 tys. osób w piątek, prawie 2,8 tys. w sobotę i 5 tys. osób w niedzielę. To daje w ostatnich dniach ponad 10 tys. górników wymazanych z tych pięciu kopalni, gdzie znajdują się pewnego rodzaju ogniska epidemiczne. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone, mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane (…) To ma przede wszystkim na celu zapobieżenie transmisji poziomej wśród mieszkańców województwa śląskiego, ale również transmisji w sektorze wydobywczym, tak, aby kopalnie mogły wrócić do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym czasie – wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, w procesie przesiewowego badania górników bardzo ważne jest wsparcie udzielone przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Za skuteczne prowadzenie tej akcji podziękował wojewodzie oraz wszystkim służbom biorącym w niej udział wiceminister Waldemar Kraska. – Od jutra ruszają testy dla rodzin górników. Będą jeździły wymazobusy, które będą te rodziny także testować. To jest bardzo duże przedsięwzięcie (...) Po dzisiejszej naradzie w sztabie kryzysowym jestem pełen optymizmu, że w ciągu najbliższych dni potrafimy opanować tą skalę zakażeń – mówił Wiceminister Zdrowia, który zaapelował jednocześnie o to, aby szczególnie w naszym województwie nadal przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia jeśli chodzi o chodzenie w maseczkach, utrzymywanie 2-metrowego dystansu czy ograniczanie wychodzenia z domu do minimum.

Jak wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia, próbki pobrane w ramach akcji badań przesiewowych zostały wysłane do wielu laboratoriów w kraju, a wyniki wymazów będą spływać sukcesywnie. Zapowiedział przy tym, że niebawem w województwie śląskim powstaną nowe laboratoria. – W zasadzie rozpoczynaliśmy od jednego laboratorium – Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach – w tej chwili mamy osiem laboratoriów, które funkcjonują, dziewiąte bardzo duże będzie uruchomione od środy, a jedno z laboratoriów uzyska znaczący wzrost mocy – dodał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Co istotne, jak zaznaczył wojewoda, sytuacja w kopalniach, jak również w poszczególnych miastach województwa, analizowana jest na bieżąco, każdego dnia, a kluczowe jest obecnie to, że na kopalniach mogą pracować jedynie osoby, który uzyskały ujemny wynik testu na obecność Covid-19.

Galeria zdjęć

Wróć