W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyło się spotkanie, zorganizowane wspólnie przez Śląski Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, poświęcone właściwemu planowaniu przestrzeni miejskiej.
Konferencja, będąca elementem kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, skierowana była do władz samorządowych z regionu. Podczas jej otwarcia odczytano list wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka skierowany do uczestników konferencji, w którym dziękował za przyjęcie zaproszenia do udziału w spotkaniu. Wojewoda złożył też podziękowania tym, którzy zgodzili się omówić narzędzia prawne i przedstawić dobre praktyki w kwestii zarządzania przestrzenią miejską. Dziękuję szanownym prelegentom, przedstawicielom administracji, samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych i branżowych za poświęcony czas oraz prezentację rozwiązań, które pomogą uczynić nasze małe ojczyzny piękniejszymi i bardziej uporządkowanymi – pisał wojewoda. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o Parkach Kulturowych, jako formie ochrony krajobrazu kulturowego, uchwałach reklamowych, konkursach architektonicznych, jako o narzędziu właściwego kształtowania przestrzeni, czy też o sposobach zmniejszenia ryzyka konfliktów społecznych podczas tworzenia uchwał krajobrazowych. Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mówił również o działaniach konserwatorskich w zakresie ładu przestrzennego na przykładzie Cieszyna oraz innych miast województwa śląskiego. Spotkanie było także okazją do wojewódzkiej premiery filmu pt. „Krajobraz mojego miasta”, przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta” zainaugurowana została przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jej cel to zwrócenie uwagi zarówno władz lokalnych, przedsiębiorców, jak i społeczeństwa na problem chaosu reklamowego i kwestię właściwego planowania przestrzeni miejskiej, tak aby dbać o ład i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Więcej informacji o kampanii oraz film „Krajobraz mojego miasta” znaleźć można na stronie http://krajobrazmojegomiasta.pl/.
/z wykorzystanie materiałów NID/