Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Pokaz w ramach akcji
  • Data publikacji 6 lutego 2019

Z myślą o bezpiecznych feriach

200 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach uczestniczyło dzisiaj w pokazach dotyczących bezpiecznego zachowania nad wodą w okresie zimowym, które odbyły się przy zbiorniku wodnym w Katowicach-Szopienicach. Ćwiczeniom przyglądali się również wicewojewoda śląski Robert Magdziarz oraz śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski.

Podczas wydarzenia dzieci mogły się dowiedzieć, jak bezpiecznie zachowywać się w okresie zimowym, zwłaszcza w okolicach zbiorników wodnych, a także jak ratować osobę, pod którą załamał się lód i w jaki sposób należy udzielić pomocy w przypadku wychłodzenia i odmrożenia. Największe emocje wywołał pokaz akcji ratunkowych na lodzie. Strażacy zaprezentowali różne techniki udzielania pomocy oraz specjalistyczny sprzęt, w tym liny ratunkowe, sanie czy trap ratowniczy.

Musicie przez ferie uważać. Ten pokaz nie był tylko dla zabawy, ale również po to, żebyście widziały, drogie dzieci, że jeżeli wejdziecie na lód niepewny, bez opieki, możecie przeżyć tragedię (…) Wszystkie służby – Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska w gminach – wszyscy są postawieni na baczność, żeby nic złego wam się nie zdarzyło i żebyście zdrowi wrócili do szkół i przedszkoli – zwrócił się do dzieci po zakończeniu pokazu wicewojewoda Robert Magdziarz. – Chciałbym, żeby dzisiejszy dzień zapadł w waszej pamięci ze względu na to, co zobaczyliście i żeby przekazywać to, co zostało wam zaprezentowane wszystkim znajomym, kolegom, żeby oni również byli bezpieczni i żebyście wzajemnie sobie zwracali uwagę na to, jakie zachowania są bezpieczne – dodał komendant Jacek Kleszczewski. Po prelekcji i obejrzanym pokazie na pytanie, pod jaki numer dzwonić w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzieci zgodnie odpowiedziały – „pod 112!”. Na pamiątkę uczestnicy wydarzenia dostali gadżety z numeru alarmowego w postaci miniapteczek, w których znajdują się rzeczy pomocne przy udzielaniu pierwszej pomocy – jednorazowe rękawiczki, gaziki do przemycia ust, plastry oraz maseczka do sztucznego oddychania. Atrakcją dla najmłodszych był także Ratuś, czyli maskotka numeru 112 w województwie śląskim, z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Bezpieczne Ferie 2019

Działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2019” na terenie województwa śląskiego rozpoczęły się z inicjatywy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka 11 stycznia i potrwają do 25 lutego 2019 r. Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży, zarówno w miejscowościach turystycznych, jak i w miejscach zamieszkania, oraz przejazdu do miejsc wypoczynku. Jej założeniem jest także podnoszenie świadomości w temacie bezpiecznych zachowań w okresie zimowym. Wojewoda przekazał podległym służbom, inspekcjom oraz podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zalecenia w tym zakresie i zwrócił się do organów administracji samorządowej z prośbą o aktywne włączenie się w podjęte działania. Służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego mają m.in. monitorować różne formy wypoczynku zorganizowanego, zwiększyć ilość patroli na drogach i w punktach komunikacyjnych na terenie miejscowości wypoczynkowych, kontrolować ruch drogowy oraz stan autokarów przewożących dzieci i młodzież, a także sprawdzać obszary, na których mogą wystąpić szczególne zagrożenia, takie jak zbiorniki wodne. Do działań podejmowanych w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2019” mają przyłączyć się też m.in. Grupy Jurajska i Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Beskidzkie i Śląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Na potrzeby akcji wojewoda Jarosław Wieczorek uruchomił całodobową interwencyjną linię telefoniczną o numerze 32 20 77 077, na którą można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń oraz nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem https://wypoczynek.men.gov.pl/ znajduje się z kolei ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, dzięki której można uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca wypoczynku również na terenie województwa śląskiego.

Więcej informacji o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo wypoczynku oraz jak uniknąć zimowych zagrożeń znaleźć można w poradnikach RCB: Bezpieczny wypoczynek zimą, Bezpieczeństwo na lodzie, Jak przygotować się do zimy oraz Podróż zimą samochodem.

 

Galeria zdjęć

Wróć