Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wspólnie świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej /fot. K.Szczepanek/
  • Data publikacji 2 maja 2022

Wspólnie świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy święto flagi państwowej. Z tej okazji dzisiaj w Katowicach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy udziale kierownictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wicewojewody Jana Chrząszcza, wicewojewody Roberta Magdziarza, dyrektora generalnego Adama Ostaleckiego oraz marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i przedstawicieli służb mundurowych uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt.

– Zachęcamy mieszkańców do tego, żeby wywieszali flagi przy swoich balkonach, domach, mieszkaniach, po to, by pokazać, że jesteśmy patriotami, że jesteśmy Polakami. Musimy pamiętać o tym wielkim symbolu, który ma nas jednoczyć. To jest bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdy obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – mówi wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Głównym punktem uroczystości było podniesienie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czemu towarzyszyło odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych: 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Galeria zdjęć

Wróć