Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski rano spotkał się z kadrą lekarską Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, gdzie też podpisał umowę na doposażenie oddziału ratunkowego – Jest to jedna z wielu umów na dofinansowanie SOR w całym kraju. Oddziały te są priorytetem w działaniach ministerstwa zdrowia. Staramy się, żeby jak najlepszy był dostęp dla pacjenta, aby ten był szybko i sprawnie zdiagnozowany – mówił wiceminister, który przekazał 187 tys. zł dofinansowania do zakupu sprzętu usg oraz kardiomonitora dla szpitala w Jaworznie.
- Dzisiejsze podpisane umowy znajdują się w „Programie dla Śląska”, w którym też troska o zdrowia i życie mieszkańców oraz kształecenie profesjonalnej i wykwalifikowanej kadry jest bardzo istotnym elementem – podkreślał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Ponad 416 tys. zł dofinansowania otrzymał także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Przekazane dziś środki będą przeznaczone na zakup sprzętu w ramach programu „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe”. Fundusze unijne sfinansują głównie aparaturę dla tych dzieci, które wymagają specjalnego, dostosowanego sprzętu.
Ministerstwo Zdrowia, oprócz dzisiejszych umów ze szpitalami w Jaworznie oraz w Częstochowie, kilka dni temu podpisało także umowy z: Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie, Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach oraz Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W sumie, w ramach programu „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe”, zostanie podpisanych w województwie śląskim 6 umów.
Zapowiadane kilka dni temu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotacje otrzymały dziś także śląskie uczelnie. W ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” wiceminister Maciej Miłkowski podpisał umowy z dwiema częstochowskimi uczelniami: Uniwersytetem Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza oraz Akademią Polonijną, które łącznie otrzymały blisko 5,4 mln zł unijnej dotacji. Środki te mają być przeznaczone na stypendia dla pielęgniarek: 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie - absolwenci wchodzący do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.
Wsparcie otrzymają jeszcze m.in. uczelnie w Bielsku-Białej i Katowicach.