Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek został przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Pracami tego gremium będzie kierował przez rok. Dotychczasowy przewodniczący WRDS marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego podziękował za współpracę w okresie, w którym przewodniczył obradom.
– Pełniąc tę zaszczytną funkcję przewodniczącego, deklaruję pełne zaangażowanie (…), otwartość na zgłaszane inicjatywy tak, abyśmy rok 2019 mogli zapisać jako rok dobrego dialogu w województwie śląskim na rzecz jego mieszkańców i z poszanowaniem wszystkich stron – powiedział wojewoda, który został przewodniczącym WRDS zgodnie z zasadą rotacyjności przewodniczenia. W ramach obecnej kadencji, w 2016 roku prace tego gremium były prowadzone pod przewodnictwem reprezentanta strony związkowej, w 2017 roku przedstawiciela strony pracodawców, a w ubiegłym roku reprezentanta strony samorządowej (marszałka województwa śląskiego). Zgodnie z przyjętą przez WRDS w Katowicach kolejnością, w roku 2019 obradom WRDS przewodniczy przedstawiciel strony rządowej, a więc wojewoda.
Zmieniło się też grono członków WRDS. Akt powołania otrzymał wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, który – obok wojewody Jarosława Wieczorka i wicewojewody Jana Chrząszcza – będzie reprezentował stronę rządową w tym gremium. Wcześniej miejsce to zajmował Piotr Kołodziejczyk, ówczesny wicewojewoda, a obecnie starosta myszkowski.
Podczas pierwszego w 2019 roku posiedzenia WRDS pod przewodnictwem wojewody Wieczorka podsumowano ubiegłoroczną działalność tego forum. Energetyka, hutnictwo, niska emisja, ochrona zdrowia, edukacja i komunikacja publiczna – to główne obszary obrad. W 2018 roku odbyły się 4 posiedzenia plenarne i 7 posiedzeń prezydium. Przyjęto 5 stanowisk, 3 uchwały i tyle samo opinii. W sumie od początku kadencji członkowie WRDS obradowali na 100 spotkaniach.
***
WRDS to regionalna instytucja dialogu społecznego w Polsce. Przedmiotem działania WRDS jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarki i spójności społecznej w województwie śląskim. W jej skład wchodzą cztery strony: