Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Zawierciu /fot. K.Szczepanek/
  • Data publikacji 24 maja 2022

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Zawierciu

Nie sposób wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującego państwa bez wyjątkowo trudnej i odpowiedzialnej oraz w wielu przypadkach niebezpiecznej służby funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Ratują ludzi oraz ich dobytek z pożarów z narażeniem własnego życia, odważnie niosą pomoc podczas klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków. Strażacy, bo o nich mowa, uczcili swoje święto. Dzisiaj w Zawierciu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczystość była okazją do nadania sztandaru zawierciańskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz wręczenia odznaczeń funkcjonariuszom za szczególne osiągnięcia w służbie. Uroczystego aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dokonał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 – Przypadł mi dzisiaj w udziale wyjątkowy zaszczyt, z jednej strony pogratulować i podziękować wszystkim odznaczonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę. To w dowód uznania, w dowód ciężkiej pracy i w dowód ryzykowania własnym życiem dla ratowania ludzkiego zdrowia – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Podczas uroczystości, która odbyła się przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu, wojewoda Jarosław Wieczorek odczytał list skierowany do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. „Wiem, że wszystkich strażaków łączy poczucie szczególnej misji i odpowiedzialności, za tych którzy znajdują się w potrzebie. Chęć niesienia bezinteresownej pomocy ludziom i gotowość do poświęcenia to cechy niecodzienne, wyróżniające Państwa spośród wielu innych zawodów. Jestem przekonany, że jesteście najlepszymi z nas, dzięki nieustającej i pełnej oddania służbie. My, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej możemy czuć się bezpiecznie i w spokoju wykonywać nasze codzienne zadania. Państwa służba i zakres odpowiedzialności są niezwykle szerokie i właściwie powiększają się każdego dnia” – pisał szef rządu.

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:

- Pan Maciej Bednarz,

- Pan Jan Cepiel,

- Pan Sławomir Gajda,

- Pan Roman Królewski,

- Pan Jarogniew Krupiński,

- Pan Wojciech Rapka,

- Pan Hubert Skurka.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymał:

- Pan Krzysztof Kowalik.

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali:

- Pan Sławomir Cupiał,

- Pan Artur Kokot,

- Pan Mirosław Synowiec.

W dowód podziękowania Śląski Komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej przyznał wyróżnienie osobom, które wspierają ochronę przeciwpożarową i Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Wśród wyróżnionych znalazł się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Galeria zdjęć

Wróć