Po raz pierwszy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste uhonorowanie laureatów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego oraz IX Olimpiady Przedmiotowej pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Młodym finalistom pogratulował wicewojewoda Mariusz Trepka, kurator oświaty Urszula Bauer oraz zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ppłk Wojciech Zdrada.
Wicewojewoda Trepka, witając laureatów i ich opiekunów w progach gmachu Urzędu mówił: Należą wam się najwyższe laury i podziękowania. To, że w dobie popularności gier komputerowych zgłębialiście wiedzę historyczną, tym bardziej militarną, zasługuje na wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Nie do przecenienia jest tu rola opiekuna przedmiotu, który potrafił zainteresować was opowieścią o losach naszej Ojczyzny.
W uroczystości wzięło udział 17 laureatów wojewódzkich ze szkół podstawowych, dwoje z gimnazjum oraz siedmioro laureatów Olimpiady Przedmiotowej ze szkół ponadgimnazjalnych. To już 23. raz, kiedy uczniowie szczególnie zainteresowani historią wojskowości przystąpili do Konkursu i Olimpiady, będących jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem edukacyjno-patriotycznym o ogólnopolskim zasięgu. W tegorocznej edycji wzięło udział w sumie około 50 tysięcy uczniów, w tym około 5 tysięcy reprezentujących województwo śląskie.
Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat dziejów i poszczególnych wydarzeń historycznych, a także broni, sprzętu, umundurowania, jak również literatury i architektury danej epoki. Zmagania odbywały się w 4 etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Do etapu ogólnopolskiego przystępowały tylko trzy osoby z województwa (z każdej kategorii szkół).
Uroczystość uświetniła żywa lekcja historii – pokaz broni i strojów z epoki zaprezentowany przez przedstawicieli Katowickiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. Nie zabrakło również pokazu szkolnej grupy rekonstrukcyjnej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, która pod opieką Zbigniewa Poloczka reprezentowała Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. H. Sienkiewicza w Myszkowie. Natomiast wspomnieniami i wiedzą na temat minionych edycji konkursu podzielił się z obecnymi uczestnikami Jakub Pokojski ze stowarzyszenia Signum Polonicum, który jak dotąd jest jedynym zdobywcą pierwszego miejsca z województwa śląskiego w ogólnopolskim etapie zmagań.
Konkursowi patronowało m.in. Stowarzyszenie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militarii oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.