Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wizyta Zastępcy Ambasador Wielkiej Brytanii w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (fot.K.Szczepanek)
  • Data publikacji 5 kwietnia 2022

Wizyta Zastępcy Ambasador Wielkiej Brytanii w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek spotkał się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Panem Jamesem Hughes, Radcą – Ministrem w Ambasadzie Wielkiej Brytanii, który jest zastępcą Pani Ambasador JE Anny Clunes CMG OBE. Wizyta miała charakter kurtuazyjny.

Podczas spotkania Wojewoda Śląski wraz z Panem Jamesem Hughes rozmawiali m.in. o możliwościach udzielenia wsparcia ewakuowanym obywatelom Ukrainy. Następnie odwiedzili punkty recepcyjne w Mieście Ogrodów oraz przy ul. Wita Stwosza 20 w celu pokazania jak nasze województwo pomaga uchodźcom z Ukrainy.

Pan James Hughes jest Radcą-Ministrem ds. gospodarczych w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Odpowiada za kierowanie pracami Ambasady w zakresie wzmacniania relacji gospodarczych i handlowych między Wielką Brytanią a Polską.  Minister współpracuje również z kolegami z brytyjskich misji w Europie Środkowej, aby dbać o relacje z naszymi kluczowymi partnerami.

Obecnie istnieje oferta pomocy wyjazdu uchodźców z Ukrainy do Wielkiej Brytanii, którą przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Program dla obywateli Ukrainy i ich rodzin

Umożliwia osobom aplikującym (bez ponoszenia kosztów) dołączenie do ich rodzin osiadłych w Wielkiej Brytanii. Osoby te mogą zostać w Wielkiej Brytanii przez 3 lata. Mogą żyć, studiować, pracować, mają dostęp do środków publicznych.

- Program Homes for Ukraine

Jeśli obywatel Ukrainy ma/znajdzie sobie w Wielkiej Brytanii sponsora, który zapewni mu zakwaterowanie, może on aplikować o wizę (bezpłatnie). Sponsorzy mogą być dowolnej narodowości pod warunkiem posiadania min. 6 miesięcznej zgody na pobyt w Wielkiej Brytanii. Oferta dotyczy członków rodzin obywateli Ukrainy, mogą oni być innej narodowości.

Galeria zdjęć

Wróć