Setki pomieszczeń, kilometry korytarzy i niedostępne na co dzień miejsca zabytkowego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – to wszystko mogli dziś oglądać na własne oczy mieszkańcy województwa, którzy tłumnie przybyli na wieczorne zwiedzanie.
Podczas tegorocznego „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego” otwieramy przez Państwem drzwi do najciekawszych miejsc budynku będącego jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w architektonicznej panoramie Katowic. Mam nadzieję, że dzisiejsza wizyta będzie dla Państwa interesującą podróżą w czasie – te słowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka znalazły się w przewodniku zawierającym najistotniejsze informacje o urzędzie, który otrzymał każdy, kto wziął udział w dzisiejszym wydarzeniu. Zainteresowanie wieczornym zwiedzaniem było duże, bowiem przybyło na nie niemal 500 osób. Podczas trwającej około 2 godzin wycieczki można było zobaczyć między innymi Salę Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie, Salę Marmurową, gdzie niegdyś odbywały się wystawne bale, czy Westybul, w którym znajduje się niezwykły żyrandol. Zwiedzający mogli zobaczyć też miejsca, które na co dzień nie są otwarte dla mieszkańców, w tym gabinet wojewody śląskiego, podziemny schron oraz skarbiec, w którym kiedyś przechowywano tzw. Skarb Śląski. Do jednej z wycieczek dołączył też sam wojewoda Jarosław Wieczorek, który z chęcią opowiadał o urzędzie i o swojej pracy.
Piękne sale reprezentacyjne i wyjątkowe pomieszczenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jednak nie wszystkie atrakcje, które czekały dziś na zwiedzających. Mieszkańcy mogli też podziwiać m.in. powojenny mundur powstańczy oraz replikę karabinu typu Mauser K98k. Wyświetlany był również film o Urzędzie, a w Sali Marmurowej obywały się pokazy tańców, które tańczono za czasów IIRP. Atrakcją dla tych, którzy lubią fotografować był też photowalking, czyli możliwość wykonywania podczas zwiedzania fotografii, które następnie umieszczane są na portalach społecznościowych. Spośród wszystkich zdjęć pracownicy ŚUW wybiorą te najciekawsze i najładniejsze, które następnie umieszczone zostaną w nowym przewodniku dla zwiedzających.