Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uroczystość zawieszenia wiechy nad osiedlem Nowy Nikiszowiec /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 8 listopada 2019

Wiecha zawisła nad Nowym Nikiszowcem

Obok zabytkowego Nikiszowca w Katowicach powstaje tzw. Nowy Nikiszowiec, czyli 513 mieszkań, które zostaną wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Dziś nad najwyższym budynkiem zawisła wiecha, a wykonawcy prognozują, że budowa osiedla zakończy się w przyszłym roku. 

W uroczystości uczestniczyli minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorz Puda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Katowic Marcin Krupa, a także wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon i prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.  

Mury pną się do góry i to wyraźnie widać (…) Zależy nam na tym, żeby program Mieszkanie Plus był widoczny w całym kraju. Myślę, że Nowy Nikiszowiec to będzie jedna z wizytówek tego programu, ale chcemy całą mapę Polski pokryć inwestycjami. Mamy w tej chwili na różnym etapie przygotowania plany na inwestycje mieszkaniowe, które pozwolą nam na zbudowanie ponad 100 tys. mieszkań w całym kraju – mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy na osiedlu Nowy Nikiszowiec minister Jerzy Kwieciński. Podkreślił też, że inwestycja realizowana jest bardzo szybko, na co niebagatelny wpływ ma dobra współpraca pomiędzy rządem, samorządem oraz instytucjami wspierającymi przedsięwzięcie.  

O tej dobrej współpracy, a także o rozwoju regionu mówił też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Dla nas, mieszkańców województwa śląskiego, bardzo ważna jest każda inwestycja, szczególnie inwestycja, która ma na celu zatrzymanie polskich rodzin (…), tak, aby mogły realizować swoje marzenia i pasje w Katowicach czy też w całym województwie śląskim. Ja dobrze pamiętam, jak z Panem Prezydentem Marcinem Krupą prawie dwa lata temu byliśmy tutaj, w tym miejscu, gdzie w zasadzie były wyłącznie krzewy, krzaki. Trudno było sobie wyobrazić wówczas, że po tak krótkim czasie będą już widoczne okna (…) Wierzę głęboko, że te mieszkania będą naprawdę ogromną satysfakcją dla przyszłych mieszkańców – zaznaczył wojewoda.

Budowa osiedla Nowy Nikiszowiec składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich, gdzie zakończono już roboty murowe i dekarskie, trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim budynku rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe, rozpoczęto również prace dekarskie. Projekt inwestycji został wyłoniony w konkursie architektonicznym, a przygotowała go warszawska pracownia 22Architekci.  Zakłada on powstanie na tym terenie ponad pół tysiąca nowoczesnych, komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, a osiedle nawiązuje swoim wyglądem do znanego pierwowzoru. Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

/z wykorzystaniem materiałów PFR/

 

 

Galeria zdjęć

Wróć