Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 16 października 2017

Matura w hołdzie nauczycielowi

W Sali Sejmowej obyła się XLIV Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. W posiedzeniu wziął udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który pogratulował radnemu ponownego zdania matury.

Podczas otwarcia sesji odczytany został list gratulacyjny Śląskiego Kuratora Oświaty skierowany do radnego, który w tym roku zdecydował się ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego. Wyzwanie takie podjął Jan Kawulok, przedstawiciel okręgu bielskiego. Egzamin dojrzałości po raz pierwszy zdał 40 lat temu i postanowił napisać go raz jeszcze, aby oddać hołd swojemu nauczycielowi matematyki, prof. Marianowi Dobrzańskiemu, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny. Jak przyznaje, profesor był dla niego szczególnym autorytetem, bowiem nie tylko uczył przedmiotu, ale także wpajał młodym ludziom najważniejsze życiowe zasady. Doskonałego wyniku pogratulował radnemu osobiście wicewojewoda Chrząszcz.

Pomysł ponownego zdania egzaminu z matematyki pojawił się z początkiem roku. Ucząc się zaledwie około godzinę dziennie, Jan Kawulok napisał maturę wraz z tegorocznymi maturzystami, na takich samych zasadach jak oni. Przyznaje, że zdawanie egzaminu dojrzałości, nawet po tylu latach, nadal było stresujące, jednakże wynik, jaki osiągnął był satysfakcjonujący. Z części podstawowej zdobył bowiem 93%, a z rozszerzonej – 68%, co było najlepszym wynikiem w całej szkole. Radny jest dumny, że w ten sposób mógł oddać cześć swojemu nauczycielowi, który stanowi dla niego wzór do naśladowania. „Wszystkim młodym życzę, aby w życiu mieli autorytety – łatwiej się żyje” – podkreśla.

Podczas otwarcia dzisiejszej sesji wspomniana została również postać Jana Pawła II, który 39 lat temu, 16 października 1978 r., został wybrany na papieża, będąc przy tym jedynym w historii Polakiem i pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.

 

Galeria zdjęć

Wróć