Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wicewojewoda Jan Chrząszcz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości
  • Data publikacji 20 maja 2022

Wicewojewoda Jan Chrząszcz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Wicewojewoda Jan Chrząszcz uczestniczył dzisiaj w finisażu wystawy „Antyk – Konspiracja Antykomunistyczna” organizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Podczas uroczystości Wicewojewoda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uhonorowani zostali: Pan Andrzej Derewiecki oraz Pan Marek Derewiecki za działalność na rzecz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

To niezwykłe odznaczenie ustanowione w 2018 roku, które jest nadawane tylko do końca tego roku osobom, dzięki którym możemy spotykać się w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, dzięki którym tak wygląda, dzięki którym kultura i nauka może się w Ojczyźnie rozwijać. Panie Andrzeju, Panie Marku, w imieniu Polski bardzo Panom dziękuję. Dziękuję za to co zrobiliście, dziękuję za to, że możemy oddychać wolną Polską. To dla mnie ogromny zaszczyt mogąc w tym miejscu wręczyć Panom szanowne odznaczenie – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz.

W uroczystości uczestniczyli poseł na Sejm RP Przemysław Drabek oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Marek Matlak.

Historia Wydawnictwa ANTYK 1985-1990

W lipcu 1985 w Komorowie pod Warszawą, zostało założone wydawnictwo przez Marcina Dybowskiego i Marka Derewieckiego – na bazie rozpoczętej przez nich działalności wydawniczej przy Oddziale Lubelskim Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Nazwa „Antyk” nawiązywała do funkcjonującej w ramach Armii Krajowej struktury przeciwdziałającej wpływom propagandy komunistycznej.

W latach 1982-1984, Dybowski i Derewiecki mieli już za sobą pierwsze doświadczenia drukarsko-wydawnicze (m.in. wydany w 1982 w Lublinie jedyny numer pisma „Emisariusz” – sygnowanego jako pismo NZS).

Wydawnictwo rozpoczęło swą działalność od wydrukowania siedmiu numerów pisma „ABC”, redagowanego w środowisku LDPN w Warszawie (nr 2/1985, nr 3/1985, nr 4/1986, nr 5/1987, 6/1988, 7/1988, 8/1989). Pismu towarzyszyć miała „Biblioteka ABC”, w ramach której w 1986 wydano tylko jedną pozycję: Zbigniew Markowski [Andrzej Krawczyk], Od realizmu do zwątpienia. Pięć szkiców z najnowszej historii Czechosłowacji.

Osobami współpracującymi z wydawnictwem w zakresie kolportażu, pomocy w zakupie środków poligraficznych oraz łączności kurierskiej byli m.in.: Zofia Zańko, Andrzej i Piotr Derewieccy, Marek Matlak, Anna i Andrzej Kołakowscy, Jacek Królikiewicz, Jarosław Markowski.

Do 1988 w technice druku przeważał sitodruk, od 1988, offset.

Po 1990 Dybowski i Derewiecki kontynuowali działalność wydawniczą w ramach osobnych wydawnictw.

 

/z wykorzystaniem materiałów: derewiecki.pl/

Galeria zdjęć

Wróć