Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 27 września 2017

Wchodzi nowe prawo

W świecie pełnym elektroniki i nowoczesnych środków komunikacji coraz częściej możemy paść ofiarą wyłudzenia bądź nawet przestępstwa – wystarczy, że nieostrożnie podzielimy się swoimi danymi osobowymi. A niestety, takie sytuacje nie należą do rzadkości.

- Ludzie umieszczają w internecie swoje zdjęcia, miejsca zamieszkania, numery telefonów, a czasem zdarza się, że fotki całych dokumentów tożsamości nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie takie postępowanie – tłumaczy Jacek Saffell, specjalista Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który dziś czekał na wszystkich zainteresowanych tematem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W ramach bezpłatnych konsultacji mieszkańcy mogli skorzystać z porad dotyczących ochrony danych osobowych. – Najczęściej pytano o przetwarzanie danych osobowych, czy dany administrator przetwarza je zgodnie z prawem, czyli np. podczas wypełniania różnych formularzy. Pojawiały się zapytania o to, jak uchronić się przed uciążliwym telemarketerem, który nęka telefonami, oferując garnki, koce, pościel lub inne towary czy usługi w okazyjnej cenie – wylicza Jacek Saffell, który wyjaśniał klientom również, kto i kiedy może żądać kopii dokumentu tożsamości, o czym powinien poinformować podmiot, który zbiera i wykorzystuje dane mieszkańca, a także na czym polega prawo do przenoszenia danych.

Konsultacje GIODO związane są z faktem, iż w maju przyszłego roku wchodzi nowe prawo ochrony danych osobowych, które zwiększa uprawnienia obywatela, a Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych daje dodatkowe instrumenty, by go bronić. A chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. - Rozporządzenie uchwalone w 2016 r. jest o wiele bardziej dostosowane do obecnego, zdigitalizowanego świata – zapewnia Saffell.

Nowe przepisy we wszystkich państwach członkowskich zajmą miejsce dotychczas obowiązujących 28 odpowiedników polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie będzie jednolicie obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE. To ułatwi stosowanie prawa przez podmioty o zasięgu międzynarodowym. Zapewni także większą ochronę danych osobowych obywateli.

 

Galeria zdjęć

Wróć