W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… - tak brzmi preambuła ustawy o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia Niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stawiali opór sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu jej komunistycznym władzom ze Wschodu. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Walka Żołnierzy umownie zakończyła się wraz ze śmiercią legendarnego Józefa Franczaka ps. Lalek, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu stalinowskiego 21 października 1963 roku. Dziś w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające ich bohaterstwo i poświęcenie.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oddał hołd Pamięci Niezłomnych, poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach.
Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz brał udział w konferencji poświęconej historii Żołnierzy Wyklętych, organizowanej przez Stowarzyszenie „Pamięć Jastrzębska”. Wicewojewoda uczcił pamięć polskich bohaterów również podczas marszu pamięci, który przeszedł ulicami Bielska – Białej.
W imieniu wicewojewody śląskiego Roberta Magdziarza w uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie oraz w pochodzie pamięci i wdzięczności wziął udział jego asystent Bartosz Półrolnik.