W dniach 1-2 marca w Katowicach obchodzone są wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbyły się dzisiaj na placu Ks. Emila Szramka w Katowicach z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, dyrektora katowickiego oddziału IPN Andrzeja Sznajdera, kombatantów oraz przedstawicielach służb mundurowych.
Uroczyste obchody rozpoczął koncert pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Następnie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się msza święta pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne złożeniem kwiatów oraz apel pamięci.
Wydarzeniami towarzyszącymi wojewódzkim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”, który odbędzie się 1 marca br. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę”, który z kolei będzie miał miejsce 2 marca br. o godz. 12.00 w sali koncertowej przy pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Jego cel to oddanie hołdu żołnierzom drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Święto przypada 1 marca, ponieważ to właśnie tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Szacuje się, że organizacje i grupy konspiracyjne tworzące niepodległościowy, antysowiecki ruch działający w podziemiu na rzecz wolnej Polski liczyły w sumie 120-180 tys. osób. Przez lata zatajane były prawdziwe losy Wyklętych, a ich mogiły pozostawały nieznane.