Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

środki dla samorządów popegeerowskich
  • Data publikacji 15 września 2023

VI edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - 4,5 mld zł dla gmin popegeerowskich!

Dzięki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, gminy otrzymają wsparcie w wysokości 4,5 miliarda złotych. To ogromna suma, która pozwoli na realizację ponad 2000 inwestycji, poprawiających jakość życia mieszkańców.

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że celem programu jest tworzenie inwestycji, które będą bliskie ludziom. Lokalne społeczności otrzymują wsparcie na remonty dróg i infrastruktury pieszo-rowerowej, co zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzięki tym środkom powstaną nowe przedszkola, szkoły, i boiska, które będą dostępne dla dzieci i młodzieży. Samorządy będą również inwestować w nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

Premier podkreśla, że dla obecnej administracji nie ma podziału na Polskę A i Polskę B. Wszystkie regiony zasługują na równy rozwój, dlatego program jest ważny również dla gmin popegeerowskich. Dofinansowanie otrzyma 2035 inwestycji, co stanowi kwotę 4,5 mld zł z budżetu państwa. To jeszcze większa kwota niż w poprzedniej edycji programu, co świadczy o zobowiązaniu rządu do wspierania tych regionów.

Dzięki tym środkom powstanie wiele nowych dróg, boisk i obiektów sportowych, żłobków, przedszkoli, szkół, siłowni plenerowych, budynków dla Ochotniczej Straży Pożarnej, ośrodków Senior+, świetlic, i domów kultury. To ogromna szansa na rozwój i przyciągnięcie nowych przedsiębiorców, co przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i zatrzymania mieszkańców w tych regionach.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to inicjatywa, która naprawdę zmienia życie ludzi na lepsze. Dzięki niemu powstają inwestycje blisko mieszkańców, które poprawiają jakość życia w każdym zakątku Polski. To dowód na to, że obecna administracja dba o rozwój każdego regionu.

Program jest kontynuowany, a obecnie trwa nabór do IX edycji Programu Inwestycji Strategicznych - Rozświetlamy Polskę. Gminy oraz związki międzygminne mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie na modernizację infrastruktury oświetleniowej. To kolejna szansa na rozwój regionów i poprawę jakości życia mieszkańców. Wnioski można składać do 18 września 2023 roku, do godziny 17:00.

To ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Polski. Rząd działa na rzecz rozwoju każdego regionu, niezależnie od jego przeszłości. Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to szansa na lepszą przyszłość dla wszystkich Polek i Polaków.

Wyniki naboru są dostępne pod linkiem: https://www.gov.pl/web/premier/wyniki-vi-naboru

Wróć