Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki przemawia przed budynkiem szpitala/foto: ŚUW
  • Data publikacji 18 sierpnia 2023

Uroczyste przekazanie budynku szpitala

Zakupiono nową siedzibę dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył dzisiaj w oficjalnym przekazaniu władzom szpitala budynku przy ul. Wita Stwosza. W wydarzeniu szefowi rządu towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Szpital MSWiA im. Sierżanta Grzegorza w dawnej lokalizacji służył pacjentom od ponad 100 lat, co wpłynęło na zużycie budynku. Dzięki środkom z budżetu państwa placówka zmieni swoją siedzibę na nowoczesny i większy budynek. Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Wita Stwosza będzie mógł przyjąć dwa razy więcej osób  – aż 266 pacjentów skorzysta z opieki medycznej w nowym budynku. W starej lokalizacji szpital mógł pomieścić zaledwie 120 chorych. Zaplecze medyczne będzie aż trzykrotnie większe w porównaniu do starej siedziby szpitala.

– Podjąłem decyzję o zakupie tego budynku, który jest ulokowany znakomicie w tej części Katowic, która jest blisko autostrady, który jest ulokowany w taki sposób, że będzie mógł służyć pacjentom z całego Śląska, nie tylko z Katowic – powiedział szef polskiego rządu. – Serce rośnie, kiedy widzi się najnowocześniejsze sale operacyjne, kiedy widzę ten wielki wysiłek w jak najszybszym oddaniu do użytkowania tego nowego szpitala MSWiA w Katowicach – dodał.

Szpital MSWiA w Katowicach w czasie pandemii COVID-19 pełnił funkcję szpitala tymczasowego. Placówka z rządowych środków otrzymała sprzęt medyczny, dzięki któremu mieszkańcy Śląska mieli zapewnioną specjalistyczną opiekę. Teraz, po zakończeniu pandemii, sprzęt zostanie przeniesiony do nowej siedzimy, by mógł dalej służyć potrzebującym.

– To wielkie pragnienie naszego rządu, żeby polscy pacjenci mogli się leczyć w jak najwyższym standardzie. Szpital MSWiA w Katowicach pokazał swoją wielką jakość w tak trudnych warunkach technicznych, pokazał swoje wspaniałe zdolności organizacyjne poprzez szybkie zbudowanie szpitala tymczasowego - tego szpitala tymczasowego, który w COVIDzie uratował ponad 1000 istnień ludzkich – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

– Kadra medyczna wysoko wyspecjalizowana, zasłużona dla pacjentów na Śląsku będzie dysponowała nowoczesnym obiektem na skalę europejską. To jest wyjątkowo cenna informacja dla mieszkańców Katowic i całego regionu – zaznacza wojewoda Jarosław Wieczorek.

 

/z wykorzystaniem informacji KPRM, www.gov.pl/

 

 

Galeria zdjęć

Wróć