Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 29 maja 2017

Tylko krok od Metropolii!

Dziś w Sali Sejmu Śląskiego radni miasta Katowice podczas uroczystej sesji jednogłośnie zagłosowali za uchwałą o złożenie wniosku ws. utworzenia Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. – To gigantyczny krok w stronę rozwoju naszego regionu – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas swojego wystąpienia. Podkreślał też, że województwo śląskie w pełni zasługuje na metropolię. I nie byłoby jej gdyby nie władze centralne, które z odpowiedzialnością podeszły do losu regionu.

Jak będzie wyglądała metropolia, to zależy od was – zwrócił się wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik do obecnych w Sali Sejmu Śląskiego prezydentów, burmistrzów i wójtów 41 gmin, które wejdą do GZM. – Metropolia dopiero powstaje. Jeśli będą dobre pomysły, które pomogą jej się rozwijać i będą mogły być realizowane w innych częściach Polski, wówczas obiecuję pomoc i wsparcie z naszej strony – zapewniał  przewodniczący komisji sejmowej ds. kontroli państwowej Wojciech Szarama. – Bardzo cieszę się, że właśnie ze Śląska poszedł olbrzymi impuls na cały kraj, który jest dowodem na to, że mimo podziałów politycznych potrafiliśmy wspólnie pracować na rzecz jednego celu – metropolii – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Po zakończeniu sesji w Sali Marmurowej wojewoda oraz samorządowcy 41 gmin złożyli podpis pod upamiętniającym całe wydarzenie aktem. Prezydent Katowic Marcin Krupa oraz przewodnicząca Rady Miasta Katowice Krystyna Siejna przekazali na ręce wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka wniosek o utworzenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. – Teraz moim zadaniem jest zaopiniowanie tego dokumentu i przekazanie do ministra spraw wewnętrznych i administracji – wyjaśnia wojewoda Wieczorek. Najpóźniej do 30 czerwca rada ministrów wyda rozporządzenie finalnie tworzące związek. Zacznie on działać od 1 lipca tego roku i będzie obejmować 2,5 tys. km kw. obszaru zamieszkiwanego przez 2 279 560 mieszkańców.

Galeria zdjęć

Wróć