Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Inauguracja Europejskiego Kongresu Gospodarczego - przemówienie Wojewody Śląskiego /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 20 września 2021

Trwa kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przez następne 3 dni w Katowicach znów odbywać się będzie wielka debata na tematy związane z polską i europejską gospodarką.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczął się 13. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC), który potrwa do 22 września. W dzisiejszej inauguracji wydarzenia uczestniczyli jego inicjator – prezes zarządu PTWP Wojciech Kuśpik oraz przedstawiciele władz regionu – wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula i przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

– To już 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jakże ważna i istotna dla naszego regionu województwa śląskiego, ale również dla całej Polski – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił też, że w obecnych czasach szczególnie szybko musimy dokonywać zmian oraz przeobrażeń. – Pandemia zatrzymała świat na jakiś czas. Zatrzymała również Europę i Polskę, i z pewnością będzie to główny nurt dyskusji podczas tej 13. edycji. Warto też podkreślić, że Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie wróciła na tą ścieżkę odbudowy. Wróciliśmy do potencjału Produktu Krajowego Brutto sprzed pandemii. Ogromne zaangażowanie instytucji państwa, pod kątem finansowym, ale również rzeczowym, materialnym, spowodowało, że dzisiaj Polska jest już na tzw. fazie czysto wzrostowej. Chcielibyśmy, aby to dotyczyło również całego obszaru europejskiego – zaznaczył.

Jak zapewnił organizator wydarzenia Wojciech Kuśpik, kongres zmienił się i dostosował do nowych warunków, ale pozostał jednocześnie otwartym forum debaty o europejskiej gospodarce. Składa się na nią ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń, w których uczestniczą m.in. politycy europejscy, przedstawiciele polskiego rządu, samorządowcy, eksperci czy reprezentanci biznesu. Tegoroczna debata ma się skupiać wokół geopolityki, odbudowy europejskiej gospodarki, polityki ochrony klimatu i Zielonego Ładu, transformacji cyfrowej i dynamicznej przemiany sektora energii.

/z wykorzystaniem materiałów ze strony EEC/

 

Galeria zdjęć

Wróć