Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zdjęcie zbiorowe laureatów konkursu wraz z jurorami, organizatorami i wicewojewodą Janem Chrząszczem /fot. A. Karendał/
  • Data publikacji 3 października 2017

Sztuka osób niepełnosprawnych

W całej Polsce trwa kolejna edycja konkursu organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pn. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Dzisiaj w Muzeum Śląskim w Katowicach poznaliśmy 13 laureatów etapu wojewódzkiego największego w kraju konkursu, który popularyzuje sztukę osób niepełnosprawnych. Gratulacje zwycięzcom złożył obecny na uroczystości wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Jestem wzruszony twórczością ludzi o naprawdę wielkiej wrażliwości. Prace są znakomite – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz.

W tym roku na konkurs, którego tematem przewodnim była „Moja Ojczyzna”, wpłynęło z całego województwa 111 prac. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 105. Teraz zwycięskie prace oceni w etapie ogólnopolskim centralna komisja konkursowa.

Organizowany od 15 lat konkurs skierowany jest do uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej. Dotychczas kapituła oceniła prawie 30 tys. prac w kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz tkanina i aplikacja.

Podczas uroczystości wicewojewoda Jan Chrząszcz podziękował organizatorom, że od lat podejmują inicjatywę, której głównym celem jest rozwój osób z niepełnosprawnością, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na walory artystyczne twórczości tych osób.

Tegoroczny temat prac: „Moja Ojczyzna” został wybrany spośród 85 propozycji zgłoszonych przez różne placówki działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Jego pomysłodawcą jest Warsztat Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka". W swoim wystąpieniu wicewojewoda podkreślił także trafność wyboru takiego tematu.

Skala konkursu i liczba nadsyłanych prac stawiają go w ścisłej światowej czołówce tego typu wydarzeń artystycznych. Jest to ogromny dorobek, za który wszystkim artystom bardzo dziękujemy – podsumowują organizatorzy.

Wystawa prac konkursowych w Muzeum Śląskim potrwa do 15 października.

Galeria zdjęć

Wróć