Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uroczystość rozpoczynająca pielgrzymkę biegową do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki /fot. A. Kucharzewska/
  • Data publikacji 13 września 2022

Sztafeta ku pamięci ofiar stanu wojennego wyruszyła z Katowic

Sprzed KWK "Wujek" w Katowicach wystartowała XVII pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zwana Biegiem Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.

W uroczystości rozpoczynającej bieg pod pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek” wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Nigdy nie zapomnimy o 9 zabitych górnikach kopalni „Wujek”, o rannych, o bólu osieroconych rodzin. Oni, samotni i bezbronni, w imię wolności i solidarności przeciwstawili się potędze zła. Z wielką wdzięcznością zwracam się do organizatorów i uczestników XVII Biegu Pamięci, że swą postawą chcą nadal głosić o bohaterach przeszłości. To na nich bowiem, na ich ofierze, odwadze, niezłomności ufundowana jest nasza wolna Ojczyzna” – pisał Prezes Rady Ministrów. Jak podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek, pamięć o tragicznych wydarzeniach z tego miejsca winna być kultywowana, a ich bohaterom należy się cześć i szacunek.

Podczas uroczystości uczestnicy złożyli również kwiaty pod pomnikiem-krzyżem. Po błogosławieństwie, na znak dźwięku kopalnianego dzwonka biegacze rozpoczęli pielgrzymkę, która zakończy się jutro przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdującym się w Warszawie. 300-kilometrową trasę uczestnicy pokonają tradycyjnie w formie sztafety.

Kolejna edycja Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego odbywa się pod honorowym patronatem Wojewody Śląskiego, a jego głównymi organizatorami są Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r.

 

Galeria zdjęć

Wróć