Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Szpital tymczasowy w MCK gotowy na przyjęcie pacjentów/fot. I. Matuszewska
  • Data publikacji 29 listopada 2020

Szpital tymczasowy w Katowicach gotowy na przyjęcie pacjentów

Od jutra pierwsi pacjenci z COVID-19 mogą zostać przyjęci w szpitalu tymczasowym, jaki powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po kilku tygodniach prac, działań organizacyjno-logistycznych placówka jest gotowa na przyjęcie chorych. – Szpital osiągnął swoją zdolność operacyjną (…) jest gotowy na przyjęcie pacjentów od jutra – zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W pierwszym etapie działania ten 500-łóżkowy szpital udostępni 140 miejsc internistycznych oraz 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. W razie potrzeby będzie rozszerzać swoją działalność o kolejne łóżka. Obiekt będzie więc funkcjonował w systemie modułowym – wyjaśnił wojewoda. Szpital tymczasowy ma odciążyć inne placówki medyczne w naszym regionie. – Planujemy w najbliższym tygodniu odmrożenie około 700 miejsc „covidowych”, które są w szpitalach powiatowych i wojewódzkich – zapowiedział wojewoda.

Każdy pacjent, który do nas trafi zostanie otoczony opieką i zapewnimy mu obsługę medyczną i konsultację medyczną na jak najlepszym poziomie – podkreślił dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda, koordynujący funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Katowicach.

Podczas konferencji prasowej wojewoda podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę szpitala, który jest pierwszą tego typu placówką w województwie śląskim. W sumie w naszym regionie będą trzy szpitale tymczasowe dla pacjentów z koronawirusem.

Szpitalem patronackim utworzonej w MCK placówki jest SP ZOZ MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach.

Galeria zdjęć

Wróć