Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 2 czerwca 2017

Szczyt klimatyczny będzie w Katowicach!

W grudniu 2018 r. do Katowic przyjedzie blisko 25 tys. gości, w tym setki głów państw i kilka tysięcy najwyższych dostojników państwowych. A to za sprawą Szczytu Klimatycznego ONZ, który odbędzie się właśnie w stolicy powstającej metropolii. Tę dobrą informację przekazał Minister Środowiska Jan Szyszko podczas specjalnej konferencji prasowej. Kilkadziesiąt minut później na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego odbył się briefing poświęcony temu tematowi.  

Od początku popierałem kandydaturę Katowic i cieszę się, że tak ważne wydarzenie na skalę światową odbędzie się właśnie tutaj – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Nasz region przeszedł ogromną transformację nie tylko ustrojową, ale także przemysłową i technologiczną. Górny Śląsk to już nie tylko przemysł wydobywczo – hutniczy, ale także część regionu, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach oraz w zawodach wysoce specjalistycznych. Trzeba również podkreślić, że i ten przemysł ciężki dostosowuje się do realiów ekologicznych – dodał wojewoda.

Konferencja o zmianach klimatycznych w sercu Śląska to doskonała okazja, by pokazać w skali globalnej, jak wiele robimy na rzecz ochrony klimatu i jakie sukcesy na tym polu już osiągnęliśmy przez ostatnie kilkanaście lat. Udowodniliśmy, że Katowice, jako stolica metropolii mają szereg atutów, by tak dużą imprezę zorganizować. Mamy świetną infrastrukturę transportową, bazę noclegową, największe centrum konferencyjne w Polsce oraz doświadczenie w organizacji największych imprez rangi międzynarodowej – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na początku kwietnia do Katowic przyjechała delegacja ONZ, by ocenić potencjał miasta i całego regionu pod kątem goszczenia szczytu klimatycznego. Delegaci podkreślali, że stolica woj. śląskiego spełnia wszystkie niezbędne wymogi dla organizacji szczytu. Trzeba dodać, że najsilniejszym kontrkandydatem stolicy województwa śląskiego był Gdańsk.

Organizacja szczytu w Katowicach oznacza cały szereg korzyści zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców. Przybycie tysięcy gości to wymierne zyski dla przedsiębiorców, tutejszej gastronomii, hotelarzy, taksówkarzy, firm obsługujących wydarzenia konferencyjne. Dodatkowo cały region zyska bezcenną, globalną promocję.

Wróć