Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 26 września 2018

Święto Administracji Skarbowej

Odznaczenia państwowe otrzymali dziś z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pracownicy administracji skarbowej. Uroczystość zorganizowała Izba Administracji Skarbowej w Katowicach w ramach obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej – ustawowego święta pracowników i funkcjonariuszy KAS, które przypada na 21 września.

Tegoroczna ceremonia była wspólnym świętem administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej, które od ponad roku działają jako jeden organ – Krajowa Administracja Skarbowa. Uroczystość nawiązywała również do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uhonorowani skarbowcy otrzymali złote i srebrne Medale za Długoletnią Służbę, które zostały przyznane przez Prezydenta RP. Odznaczenia te stanowią nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Wojewoda Wieczorek pogratulował odznaczonym i złożył podziękowania za zaangażowanie i trud wkładany w codzienną pracę.

Bardzo często nie myślimy o tym, że płacąc podatki, czyli tzw. daninę państwową, służy ona przede wszystkim właśnie nam. Nam jako obywatelom, mieszkańcom Rzeczypospolitej Polskiej. Służy do mądrej, właściwej redystrybucji tych dóbr. Po to, aby eliminować ubóstwo, aby rozwijać polską gospodarkę, aby kształtować i edukować nowe, nowoczesne pokolenia – mówił podczas swojego przemówienia wojewoda Jarosław Wieczorek.

Proszę o to, aby nie ustawać. Nie ustawać w odwadze, determinacji, w walce o to, aby Polska, województwo śląskie, właśnie było miejscem dla ludzi uczciwych. Żeby Polska była miejscem sprawiedliwym – zwrócił się do skarbowców wojewoda.  

Obchody święta administracji skarbowej były również okazją do wręczenia w imieniu Ministra Finansów honorowej odznaki „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej”, aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe oraz złożenia ślubowania przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Uroczystości, odbywające się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, poprzedziła msza święta w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

***

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Jako jednostka administracji rządowej wykonuje zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz nieopodatkowanych należności budżetowych. W centrali KAS oraz w jednostkach terenowych istnieją piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej, które odpowiadają za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń oraz nieprawidłowości.

Galeria zdjęć

Wróć