W posiedzeniu plenarnym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wzięli udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Piotr Kołodziejczyk, który otrzymał również oficjalne powołanie jako przedstawiciel strony rządowej w WRDS.
Spotkanie dotyczyło przede wszystkim akcji strajkowej, którą podjął personel pomocniczy oraz pielęgniarki anestezjologiczne. – Nawet najlepsi lekarze nie poradzą sobie na sali operacyjnej bez pomocy pielęgniarek. Bardzo niepokoi nas sytuacja w tym szpitalu – mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Strona społeczna WSS nr 3 w Rybniku wskazywała, iż w 2016 r. była jedyna podwyżka płac w wysokości od 35 do 80 zł. Nie było wzrostu zatrudnienia w placówce, o tysiąc w skali roku wzrosła za to ilość zabiegów, które wykonywane są przy zachowaniu tej samej, co w 2016 r. ilości personelu. Zredukowano nawet personel sprzątający sale operacyjne z 6 do 2 osób. Związkowcy z rybnickiego szpitala podkreśli także nierówne traktowanie zatrudnionych: ich zdaniem pracownicy na etacie są traktowani gorzej, niż kontraktowi.
Uwag ze strony pielęgniarek wysłuchał organ prowadzący rybnicki szpital - marszałek województwa śląskiego, który również, jako obecny Przewodniczący Rady, organizuje i prowadzi posiedzenia WRDS.
Przypomnijmy, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to instytucja, który w swoich kompetencjach ma m.in. rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami a pracownikami, jeżeli uzna sprawy te za istotne dla zachowania pokoju społecznego.