Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 18 września 2018

Stop manipulacji, nie kupuj seniorze na prezentacji!

Prezentacje, pokazy, akwizytorzy – każdego dnia odbywają się promocje różnych „cudownych” produktów. Każdego dnia wyszkoleni akwizytorzy pukają do naszych drzwi. Codziennie wykonuje się niezliczoną liczbę telefonów z zaproszeniami na tego typu eventy czy darmowe badania. W rezultacie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie jest poddawanych manipulacjom. Wielu seniorów rocznie nieświadomie podpisuje zobowiązania finansowe w formie pożyczki czy kredytu. Często są to kwoty przekraczające możliwości przeciętnego emeryta. 

O tym ważnym problemie społecznym mówił dzisiaj wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas konferencji prasowej „Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji”. W briefingu brał udział również Prezes Stowarzyszenia Manko Łukasz Salwarowski, pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Polityki Senioralnej i Społecznej Maria Nowak oraz członkowie działającej przy Wojewodzie Śląskim Rady ds. Rodziny.   Sama Kampania organizowana przez Stowarzyszenie Manko i dofinansowana ze środków FIO jest odpowiedzią na narastający problem wykorzystywania osób starszych przez wspomniane wcześniej firmy.

- Bardzo się cieszę (…), że ta akcja rozpoczyna swoje życie w naszym województwie, że będziemy mogli  dzięki niej dotrzeć do starszych osób, do tych, które są przez nieuczciwych sprzedawców, domokrążców (…) są  oszukiwane – podkreślił wicewojewoda Chrząszcz.

Celem Programu jest promowanie zasad uczciwego handlu, upowszechnianie wiedzy konsumencko-psychologicznej, ostrzeżenie przed manipulacją oraz edukacja konsumentów nie tylko w zakresie niepoddawania się tego typu działaniom, ale również jak odstąpić od umowy zakupy, jeśli już dojdzie do jej podpisania. 

Kampania, organizowana przez m.in. Stowarzyszenie „Manko” i odbywająca się pod patronatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skierowana jest przede wszystkim do seniorów, ich rodzin, osób działających na polu polityki senioralnej, ale również samorządowców i przedsiębiorców. Ci ostatni nie zawsze zdają sobie sprawę, że np. należącą do nich powierzchnię wynajmują nieuczciwym sprzedawcom. Dla seniorów przygotowano także warsztaty o tej tematyce w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Łazach, Świętochłowicach, Zawierciu i Mikołowie. 

Tuż przed konferencją odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rodziny, podczas którego zostały omówione bieżące działania na rzecz seniorów podejmowane w województwie śląskim.

Galeria zdjęć

Wróć