W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z Minister ds. Polityki Senioralnej Marzeną Okłą-Drewnowicz, która wzięła udział w konsultacjach społecznych nowego projektu ustawy o bonie senioralnym. W wydarzeniu uczestniczyli Wicewojewodowie Śląscy Adam Zaczkowski i Michał Kopański.
W ramach wizyty odbyły się:
Konsultacje projektu ustawy o bonie senioralnym trwają do 12 grudnia. Bon senioralny to realna pomoc dla rodzin i osób starszych. Dzięki temu rozwiązaniu seniorzy zyskają lepszy dostęp do usług wsparcia, a ich bliscy otrzymają odciążenie w codziennych obowiązkach opiekuńczych.
Na terenie województwa śląskiego jest więcej osób po 60. roku życia, niż wynosi średnia krajowa.
"Średnia krajowa to 26 proc., a w regionie śląskim to 28 proc. Mało tego, do 2060 r. populacja regionu śląskiego ma zmniejszyć się o ok. 25 proc. To pokazuje, że wyzwanie dotyczące starzejącego się społeczeństwa w regionie śląskim jest i będzie dość duże" - poinformowała podczas briefingu Minister Okła-Drewnowicz.
"Pani Minister zależy na tym, żeby posłuchać głosu społecznego, tak jak przedstawiała to podczas spotkania z zespołem, zbiera opinie z wszystkich województw. My jesteśmy 13 województwem, gdzie te konsultacje się odbywają. Potem będzie czas na to, żeby uwagi i wnioski opracowywać i wprowadzić do projektu ustawy przygotowując już ustawę pod obrady rządu i dla parlamentu." - powiedział podczas briefingu Wicewojewoda Zaczkowski.
Kto może skorzystać z bonu?
Wartość bonu senioralnego:
Usługi wsparcia w ramach bonu obejmują:
Kto realizuje bon senioralny?
Bon będzie realizowany przez gminę jako zadanie własne, które może zostać zlecone m.in.:
Osoby wykonujące usługi w ramach bonu muszą spełniać określone kryteria, w tym m.in.:
Zadania dla samorządów i administracji publicznej: