Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wojewoda przemawia podczas briefingu na temat rządowego wsparcia dla samorządów na rozwój stref przemysłowych, za wojewodą stoją parlamentarzyści/foto: ŚUW
  • Data publikacji 15 października 2022

Rządowe wsparcie dla samorządów na rozwój stref przemysłowych

Do gmin, powiatów i województw trafi blisko 5 mld zł na rozwój stref przemysłowych w ramach piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W województwie śląskim dofinansowanie o łącznej wartości ponad 648 mln zł otrzymają samorządy Sławkowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej i Jaworzna. Dzisiaj na terenie Euroterminalu Sławków odbyła się konferencja prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka dotycząca wyników tej edycji Programu. W wydarzeniu wzięli także udział parlamentarzyści, burmistrz Sławkowa oraz przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA i Euroterminalu.

Województwo śląskie ze względu na logistykę jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w Europie – zaznaczył wojewoda Jarosław Wieczorek.

W naszym regionie dofinansowanie otrzymają:

  • Sławków – 250 mln zł na budowę łącznika drogowego pomiędzy Drogą Krajową nr 94 a Euroterminalem i stacją PKP LHS w Sławkowie dla rozwoju transportu intermodalnego;
  • Częstochowa – 250 mln zł na budowę węzła drogowego Al. Wojska Polskiego DK-1 wraz z nowym przebiegiem DK-46 w Częstochowie;
  • Dąbrowa Górnicza – ponad 48 mln zł na kompleksowe przygotowanie terenu inwestycyjnego w Tucznawie: Etap IV;
  • Jaworzno – 100 mln zł na Jaworznicki Obszar Gospodarczy – rozwój strategicznej strefy przemysłowej miasta Jaworzna – infrastruktura wod-kan i gospodarka wodami deszczowymi.

Strefy ekonomiczne, głównie zlokalizowane w Zagłębiu, mają poprawić jakość funkcjonowania przedsiębiorstw i całego sektora przemysłowego – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek. – Do ich zdań należy także poprawa bezpieczeństwa oraz jakość życia obywateli, udrażniając chociażby bardzo wiele układów drogowych – dodał.

Blisko 5 mld zł na rozwój stref przemysłowych

Ta edycja skierowana była do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe. Rząd chce wzmacniać ten obszar gospodarki, który ma wpływ na rozwój regionów. Do gmin, powiatów i województw, z budżetu państwa, trafi łącznie blisko 5 mld zł. Nabór wniosków trwał od 21 czerwca 2022 r. do 26 lipca 2022 roku. 

Składane wnioski mogły dotyczyć 4 obszarów:

  • budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej;
  • budowa lub modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej;
  • budowa lub modernizacja infrastruktury technicznej drogowej;
  • budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym elementów melioracji gruntu.

W ramach piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych bezzwrotne dofinansowanie otrzymają 52 inwestycje. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

To program kompleksowego wsparcia samorządów. Rządowe środki dla miast, gmin, powiatów i województw dają szanse na kolejne inwestycje, które przyspieszą rozwój całego kraju. Współpraca rządu i samorządu daje możliwość prowadzenia nowych inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców. 

Program realizowany jest przy współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego. Więcej informacji na stronie BGK.

Wyniki piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych opublikowane są w poniższym pliku.

 

 

/z wykorzystaniem informacji ze strony KPRM www.gov.pl/

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Wyniki_V_edycji (1).pdf 430.37 KB 2022-10-17 11:41:48
Wróć