Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek otwiera 10. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego (foto: A. Karendał)
  • Data publikacji 14 maja 2018

Na EKG ruszyło gospodarcze serce Europy

W katowickim Spodku rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta już, edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG). Wydarzenie, w którym ma wziąć udział ponad 9 tys. gości, potrwa do 16 maja.

Przez te 10 lat udało się […] wypracować wiele elementów, wiele modeli, jak rozwijać polską i śląską gospodarkę – między innymi: „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” premiera Mateusza Morawieckiego, wspomniana Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, […] nowy program inwestycyjny, jakim jest „Program dla Ślaska”, to jest ponad 40 miliardów złotych, które w najbliższych latach będą zainwestowane tutaj w województwie – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas uroczystego otwarcia kongresu. – Ale żeby to zrobić mądrze i odpowiedzialnie, potrzebny jest kapitał ludzki, kapitał przedsiębiorców, kapitał osób, które będą chciały te środki w sposób jak najlepszy wykorzystać – dodał wojewoda.

EKG to największe spotkanie biznesowe w regionie Europy Centralnej, w którym uczestniczy osobistości świata polityki, biznesu i nauki. Przez trzy dni uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania, które padają w kontekście przyszłości Polski, Europy i świata. W ramach EKG odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem przeszło 900 prelegentów. Wśród gości tegorocznego kongresu znaleźli się polscy i zagraniczni politycy, m. in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także przedsiębiorcy, dyplomaci oraz naukowcy. Swój udział w EKG zapowiedzieli też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka.

Podczas EKG, w opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Założeniem kongresu jest, aby agenda dyskusji wyprzedzała bieżącą rzeczywistość. Dlatego wśród tematów debat kluczową rolę będą zajmować m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, czy nawet e-sport. Już po raz trzeci towarzyszyć EKG będą European Start-up Days. W ramach tej imprezy zaprezentuje się setka najlepszych start-upów, wyłonionych w konkursie Start-up Challenge spośród blisko 200 zgłoszeń.

Galeria zdjęć

Wróć