Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Ruszyła ogólnopolska kampania #Fejkoodporni
  • Data publikacji 9 lutego 2022

Ruszyła ogólnopolska kampania #Fejkoodporni

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) i Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS), działające przy Akademii Sztuki Wojennej, zachęcają do udziału w kampanii społecznej pod hasłem #Fejkoodporni. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie stwarzają zagrożenia, jak się przed nimi bronić, jak chronić siebie i bliskich.

 Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest dbałość o bezpieczeństwo. Zarówno w wymiarze militarnym, jak i w wymiarze informacyjnym. Pamiętamy o tym, że w doktrynach wojennych Rosji dezinformacja stanowi bardzo ważny element. W związku z tym, podjęliśmy działania, których celem jest przeciwstawianie się dezinformacji. Naszym zadaniem jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na rozróżnianie informacji prawdziwych od informacji fałszywych. Mechanizmów, które pozwolą przeciwdziałać dezinformacji, przeciwdziałać fakenewsom - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji kampanii społecznej pod hasłem Fejkoodporni.

Informacja z zasady powinna być wiarygodna i prawdziwa, jednak żyjemy w czasach, w którym musimy poszukiwać sposobów rozpoznania, co jest prawdą, a co fałszem. „Fake newsy" często bywają elementem dezinformacji, której celem jest m.in. pozbawienie możliwości rzetelnej oceny sytuacji i dezorientowanie społeczeństwa. Również dzisiejsze konflikty rozpoczynają się już środowisku informacyjnym, stwarzając poważne zagrożenie. Dlatego też pierwszy panel w ramach kampanii #Fejkoodporni poświęcony został znajomości i ocenie wiarygodności informacji o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Spotkasz fake newsa – nie daj się wkręcić!

Dodatkowe informacje na temat dezinformacji i fake newsów można znaleźć na stronie:
https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/articles/aktualnosci-2/ruszyla-ogolnopolska-kampania-fejkoodporni/

Zachęcamy do obejrzenia i publikacji spotu filmowego:
https://www.youtube.com/watch?v=9goiKV4Im9E

Zapraszamy do udziału w akcji społecznej!

Bądźmy FEJKOODPORNI!

/z wykorzystaniem materiałów www.wojsko-polskie.pl/

Wróć