Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Podpisanie umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej w Katowicach /fot. S. Holecka/
  • Data publikacji 21 października 2022

Rusza opieka zdrowotna koordynowana w POZ

W Katowicach podpisana została pierwsza w kraju umowa na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, która ułatwi pacjentom dostęp do specjalistów.

Pierwsza tego typu umowa na prowadzenie placówki koordynowanej została podpisana w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pomiędzy Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia a katowicką przychodnią CenterMed. W wydarzeniu uczestniczyli również poseł na Sejm RP Barbara Dziuk oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Opieka koordynowana to jest postawienie pacjenta w centrum uwagi – mówił minister Adam Niedzielski. Wyjaśnił jednocześnie, że to opieka to nie tylko wizyta u lekarza rodzinnego, ale też możliwość konsultacji specjalistycznej w zakresie kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Pacjent, który będzie potrzebował wizyty u specjalisty, nie będzie musiał samodzielnie szukać lekarza ani się do niego umawiać, bo to przychodnia zapewni mu możliwość konsultacji, a koordynator umówi wizytę. – Koordynator będzie również dbał o to, żeby była wykonana odpowiednia diagnostyka i o to, żeby odbywało się to w odpowiednim czasie. To jest naprawdę fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej ­– zaznaczył szef resortu zdrowia.

Jak podkreślił z kolei wojewoda Jarosław Wieczorek, to ogromna satysfakcja, że ta pierwsza umowa jest podpisana w województwie śląskim i świadczy to o profesjonalnym przygotowaniu podmiotów medycznych. – Dzięki temu, że te 4 zakresy mogą być również diagnozowane i konsultowane na poziomie specjalistów poprawi się szybkości dochodzenia do pełnej sprawności, a diagnostyka na pewno będzie zdecydowanie sprawniejsza, zdecydowanie szybsza. Po doświadczeniach covidowych koordynacja i tego typu osoby, które mogą być łącznikiem na linii różnych instytucji czy też specjalistów jest absolutnie bezcenna – dodał wojewoda.

Opieka koordynowana w POZ pozwoli na szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwi dostęp do specjalisty. Oznacza ona szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Koordynacja opieki dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.  Będzie mógł też zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty, m.in. pakiet badań tarczycowych, EKG wysiłkowe, Holter EKG czy USG Doppler naczyń kończyn dolnych. Indywidualny Plan Opieki Medycznej ma uwzględniać także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.

/z wykorzystaniem materiałów NFZ/

Galeria zdjęć

Wróć