Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 29 maja 2017

Rotmistrz Witold Pilecki patronem szkoły w Wojkowicach

II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wziął udział w Wojkowicach w uroczystości nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego Liceum Ogólnokształcącemu i Technikum Architektury Krajobrazu.

- Historia Państwa szkoły zobowiązuje do szacunku i podziwu. Trud budowania szkoły na „Sowiej Górze”, opisany w „Pamiętniku…” przez pierwszego nauczyciela, kierownika, dyrektora, założyciela i niestrudzonego budowniczego Antonie Żrałka, pokazuje obrazy z życia Żychcic i Wojkowic. Zdumiewa, jak ta mała szkoła uczestniczyła w porywach i zawieruchach historii. Do tego pamiętnika dzisiaj dopiszecie Państwo uroczystość nadania szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego – mówił wicewojewoda Mariusz Trepka podczas uroczystości w ZSOiT, którą poprzedziła Msza św. z poświęceniem sztandaru w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach.  – Rotmistrz Pilecki zostanie na zawsze wzorem patriotycznej postawy, Waszym drogowskazem. Gratuluję Państwu tak wybitnego patrona. Mam nadzieję, że nauka płynąca z historii będzie dla wszystkich celem postępowania – dodał wicewojewoda Mariusz Trepka.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, można też było zwiedzić wystawę IPN poświęconą patronowi szkoły, a także wystawę zdjęć i twórczości młodzieży szkolnej.

Witold Pilecki (1901-1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Więzień i organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane Raportami Pileckiego. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Zabito go w 1948 roku, a w 1990 roku wyrok ten unieważniono. W 2006 r. został pośmiertnie kawalerem Orderu Orła Białego, w 2013 awansowano go do stopnia pułkownika.

 

Galeria zdjęć

Wróć