1 stycznia 2022 r. to ważna data dla polskich rodzin – właśnie wtedy wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. By je otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku. Jak to zrobić? Jakie dokumenty należy załączyć? Gdzie szukać ewentualnej pomocy? Odpowiadamy!
– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to gwarantowana inwestycja w polską rodzinę. Jestem przekonany, że wsparcie z tego programu przyczyni się do poprawy sytuacji i jakości życia, także wielu śląskich rodzin i otworzy im nowe możliwości – tak zachęca do skorzystania ze świadczenia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
1 stycznia br. wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Obok tego bezpośredniego, najbardziej widocznego wsparcia finansowego dla rodzin, celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest pomoc w łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci.
By otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku. Zapraszamy do praktycznego przewodnika.
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić wyłącznie online za pośrednictwem:
Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Do wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy należy dołączyć:
Złożyłeś wniosek – i co dalej?
Wiadomość o konieczności poprawienia lub uzupełnienia wniosku zostanie wysłana na adres mailowy oraz numer telefonu podane we wniosku.
Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony lub brakujące dokumenty nie zostaną dostarczone w terminie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozpatrzy wniosku o świadczenie.
W przypadku przyznania rodzinnego kapitału opiekuńczego ZUS nie będzie wydawał decyzji – informacje w tej sprawie rodzic lub opiekun otrzyma na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na wskazany we wniosku adres.
Czy można odwołać się od decyzji ZUS? Jak to zrobić?
Od decyzji Prezesa ZUS można odwołać się w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Przysługuje także skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.
ZUS doręczy decyzję wyłącznie w postaci elektronicznej – na profil na PUE ZUS.
Gdzie otrzymać pomoc w razie wątpliwości?
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można skontaktować się:
Pomoc otrzymać można także we wszystkich placówkach ZUS (również podczas e-wizyty w ZUS).