Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przez Wojewodę Śląskiego i Marszałka Województwa /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 3 września 2022

Rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W wydarzeniu wziął również udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także członkowie rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz spółek górniczych oraz związkowców, z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą i szefem Śląsko-Dąbrowskiego Zarządu Związku Dominikiem Kolorzem na czele.

Uroczystości rozpoczęły się poranną mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski, który podkreślił w homilii, że Porozumienie Jastrzębskie było wezwaniem do poszanowania wolności, szacunku i godności człowieka oraz do przestrzegania jego praw w duchu miłości.

Po mszy uczestnicy złożyli wieńce pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni „Zofiówka”, czyli dawnej KWK „Manifest Lipcowy”, gdzie 3 września 1980 r. podpisano Porozumienie Jastrzębskie będące dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych w 1980 r. między komunistyczną władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Jedną z zasług tego porozumienia było wywalczenie wolnych sobót dla ogółu polskich pracowników. Delegacje złożyły również kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłego przed pięciu laty Tadeusza Jedynaka, jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego.

Było to jedno z porozumień sierpniowych, które dały nam podwaliny walki o wolność i niepodległość kraju. Po to, byśmy po 1989 roku mogli zrealizować swoje marzenia i dzisiaj żyć w wolnym świecie, wielu ludzi poświęcało bardzo wiele. Dziś tu być jest naszym obowiązkiem – mówił po obchodach wojewoda Jarosław Wieczorek.

Galeria zdjęć

Wróć